Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... sanctiune disciplinara pentru un angajat care aduce ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

sanctiune disciplinara pentru un angajat care aduce insulte colegilor

ma intereseaza cum poate fi sanctionat un cadru didactic care aduce insulte de genul (nesimtit si hot) altui coleg care sunt bazele legale pentru sanctionarea acestuia
Poate fi sanctionat in conformitate cu pevederile regulamentului intern si codului muncii.

art.40- Codul Muncii
(2) Salariatului îi revin, în principal, următoarele obligaţii:
b) obligaţia de a respecta disciplina muncii;
c) obligaţia de a respecta prevederile cuprinse în regulamentul intern, în contractul colectiv de muncă aplicabil, precum şi în contractul individual de muncă;

Prin disciplina muncii se intelege si respectarea regulilor de comportament in organizatie.

[ link extern ] .
Deşi Codul muncii nu face referire la normele de comportament, acestea trebuie respectate de salariat, sub sancţiunea răspunderii disciplinare. Obligaţia de a respecta normele de comportare se deduce, pe de o parte, din ansamblul dispoziţiilor legale, iar pe de altă parte din prevederile art. 5 din Codul muncii, care consacră principiul egalităţii de tratament, precum şi din dispoziţiile art. 6 din acelaşi cod, relative la respectarea demnităţii şi conştiinţei salariatului. (Alexandru Ţiclea, Andrei Popescu, Constantin Tufan, Marioara Ţichindelean, Ovidiu Ţinca, Dreptul muncii, Editura Rosetti, Bucureşti, 2004, p. 665)