Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Inregistrare platitor de tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Inregistrare platitor de tva

O I.I. cum se poate inregistra ca platitoare de tva, la cerere? Ce trebuie sa depuna?
Cod fiscal:

ART. 153 Înregistrarea persoanelor impozabile în scopuri de TVA

Alin (1)
c) dacă cifra de afaceri realizată în cursul unui an calendaristic este inferioară plafonului de scutire prevăzut la art. 152 alin. (1), dar optează pentru aplicarea regimului normal de taxă;

Ordin 17/2015 privind stabilirea criteriilor pentru condiţionarea înregistrării în scopuri de TVA:

Art. 2. -
(2) Persoanele impozabile care solicită înregistrarea în scopuri de TVA, conform art. 153 alin. (1) lit. c) din Codul fiscal, trebuie să depună la organele fiscale competente declaraţia de menţiuni (formular 010).

Art. 4. -
(4) Pentru evaluarea criteriului de la art. 3 lit. c) persoana impozabilă trebuie să depună o declaraţie pe propria răspundere (formular 088), conform modelului aprobat prin ordin al preşedintelui Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală.

Deci depuneti D010 + D088.

[ link extern ]

Ioan Petru Butariu, Contabil