Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de boala vs. pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de boala vs. pensie anticipata

Buna seara. Am si eu o nelamurire. Mentionez ca am varsta de 60 de ani si 2 luni In acest moment sunt pensionat pe caz de boala.M-ar interesa sa stiu daca as incerca sa ma pensionez anticipat si s-ar dovedi ca pensia anticipate este mai mica decat cea de boala, pot solicita sa raman cu pensia de boala? Sau as pierde acest drept si as ramane cu cea anticipate? Multumesc!
De la pensie de invaliditate se poate trece doar la cea de limita de varsta.
Este si mai convenabil sa stati in pensie de invaliditate,decat sa treceti la cea anticipata partiala.