avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 423 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua pensionat gr.3 , an 2015,vechime 31 ani și ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua pensionat gr.3 , an 2015,vechime 31 ani și 6 luni, ...

Bună ziua pensionat gr.3 , an 2015,vechime 31 ani și 6 luni, lucrez conform legii 4h am acumulat încă 6 ani 8 luni,din 2022 - 1an și 5 luni încadrat în grad handicap accentuat, la ce vârstă m-as putea pensionat? Măcar și anticipat
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 10:59, 6 Septembrie 2023
Pe datele postate rezulta-limita de varsta la 65 ani.
De la pensie de invaliditate se poate trece doar la cea de limita de varsta.
Se poate a ți ipat la60 ani,având 39 ani vechime

Carp Mircea a scris:

Pe datele postate rezulta-limita de varsta la 65 ani.
De la pensie de invaliditate se poate trece doar la cea de limita de varsta.

V-am răspuns.Nu.Nu îndepliniți condiția de stagiu.
pai...31,6ani+6,8 ani= 38, stagiu minim 35 deci ? sunteti in eroare , cu scuze
Indepliniti conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala ( cu penalizare ) , care este de 35 ani , nu si pe cea pentru pensie anticipata ( fara penalizare ) , de 43 ani . Conditia de varsta este de 60 ani . Dar , pentru ca de la pensie de invaliditate se poate trece doar la cea de limita de varsta , va trebui sa asteptati pana la 65 ani . Cred ca puteti renunta la pensia de boala ( sa va depensionati ) si apoi sa solicitati pensia anticipata partiala , dar , avand in vedere ca veti avea penalizare , s-ar putea sa aveti surpriza ca valoarea pensiei sa fie mai mica decat aveti acum . In plus , nu veti mai avea drept de munca .

Alte discuții în legătură

Buna ziua ! pot iesi la pensie anticipat, cand si cati bani trebuie sa cotizez? va multumesc! Cojocaru Ion Cojocaru Ion Barbat, nascut 16.04.1958, . Vechime in munca: 31 de ani, 1 luna si 10 zile. Pensionat de boala, gradul 3 din 2008 pana in prezent. (vezi toată discuția)
Pensie anticipata /anticipata partial aurel stanescu aurel stanescu Buna ziua, ma aflu in urmatoarea situatie : sunt nascut pe 1 ianuarie 1954, am pensie pe caz de boala din 2004, am o vechime in munca de 34 de ani si 7 luni ... (vezi toată discuția)
Buna ziua , sunt nascut in iulie 1964 , pensionat grad 3 invaliditate ... danute danute buna ziua , sunt nascut in iulie 1964 , pensionat grad 3 invaliditate 2015 cu o vechime de 31 ani si 4 luni , din 2016 lucrez 4 ore conform legiii in ... (vezi toată discuția)