avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Trepidatii zona rezidentiala
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Trepidatii zona rezidentiala

Santier de constructii - Betoniere care produc trepidatii ale carosabilului si implicit ale cladirilor aflate in zona.
Buna ziua,
vreau sa stiu daca si unde pot gasi normele si valorile maxime admise in ceea ce priveste trepidatiile produse de masini de tonaj mare precum si intervalul orar in care acestea pot avea acces in santier, -daca au autorizatii-. pentru zone rezidentiale din marile orase.
Va multumesc.
Ultima modificare: Marți, 8 Septembrie 2015
Siriuss, utilizator
Cel mai recent răspuns: zxc1 , utilizator 15:24, 10 Septembrie 2015
Pentru normele si valorile maxime admise in ceea ce priveste trepidatiile produse de masini de tonaj mare,studiati OG Nr. 43/1997* republicata privind regimul drumurilor
Referitor la programul de liniste,acesta este prevazut concret de disp L nr 61/1991 republicat
Apropo de subiect, e valabil şi pentru blocuri ?
Numai în sufragerie, pe o anumită falie, când trec tramvaiele, se simte de parcă ar fi un cutremur de vreo 6 grade !
Ce se poate face în acest sens, putem face o sesizare la Primărie ? Dacă da, unde, la Urbanism ?
Bănuiesc că e greu să se rezolve ceva, dar încercăm !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Protejare de distrugere drum privat imbroserv imbroserv Buna ziua, Am urmatoarea problema si va rog sa ma ajutati. In zona in care locuiesc sunt 4 strazi legate intre ele sub forma unui patrat. Trei laturi din ... (vezi toată discuția)
Depozit materiale de constructii in oras(zona rezidentiala) cafanu cafanu Buna ziua, As vrea sa supun dezbaterii un subiect care ma intereseaza in mod direct. Locuiesc in oras, intr-o zona de case(zona rezidentiala aflata in ... (vezi toată discuția)
Ajutor ! imi crapa casa Mianchis Mianchis Buna seara, Am o casa in centrul satului. Terenul din spatele casei apartine Primariei, iar de aprox. o luna pe acest teren, la numai cativa metri de casa, ... (vezi toată discuția)