Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Trepidatii zona rezidentiala
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Trepidatii zona rezidentiala

Santier de constructii - Betoniere care produc trepidatii ale carosabilului si implicit ale cladirilor aflate in zona.
Buna ziua,
vreau sa stiu daca si unde pot gasi normele si valorile maxime admise in ceea ce priveste trepidatiile produse de masini de tonaj mare precum si intervalul orar in care acestea pot avea acces in santier, -daca au autorizatii-. pentru zone rezidentiale din marile orase.
Va multumesc.
Siriuss, utilizator
Pentru normele si valorile maxime admise in ceea ce priveste trepidatiile produse de masini de tonaj mare,studiati OG Nr. 43/1997* republicata privind regimul drumurilor
Referitor la programul de liniste,acesta este prevazut concret de disp L nr 61/1991 republicat
Apropo de subiect, e valabil şi pentru blocuri ?
Numai în sufragerie, pe o anumită falie, când trec tramvaiele, se simte de parcă ar fi un cutremur de vreo 6 grade !
Ce se poate face în acest sens, putem face o sesizare la Primărie ? Dacă da, unde, la Urbanism ?
Bănuiesc că e greu să se rezolve ceva, dar încercăm !