Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Scoatere din gestiune bunuri
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Scoatere din gestiune bunuri

Buna ziua

Am si eu nevoie de ajutor cu o monografie contabila privind scoaterea din gestiune a unor mijloace fixe :
cazul 1 in care au fost cumparate laptop-uri si telefoane si date mai departe ca bonus angajatiilor as dori sa stiu daca aceste bonusuri sunt de natura impozitarii sau nu si ce note contabile ar trebui inregistrate
cazul 2 am niste laptop-uri care au fost ridicate in urma unei perchezitii si as dori sa stiu daca pentru ele trebuie sa creez un provizion sau nu.
Multumesc
Sunt avantaje de natura salariala daca se regasesc si in contractul de munca.Daca au fost acordate ca niste premii(bonusuri) atunci de asemenea vor intra in baza de calcul a salariilor.
Pentru laptop-urile ridicate nu stiu motivul pentru care au fost ridicate, daca ele figureaza in evidenta contabila, dar opinia mea este ca nu trebuie sa constituiti provizioane.