Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Lipsa cartea tehnica a blocului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Lipsa cartea tehnica a blocului

Buna ziua.Sunt presedinte al unei asociatii de proprietari la un bloc construit in 2014 in Popesti-Leordeni.Dezvoltatorul nu ne-a dat cartea tehnica a blocului si ne spune ca nu o are.Intrebarea mea este: unde ar trebui sa ne adresam ca sa o obtinem?La primaria din Popesti sau la ISC ilfov?
Doamna,
Cartea tehnica a blocului se intocmeste in 4 exemplare>
- un ex. ramane la proiectantul imobilului;
- un ex. ramane la constructor;
- un ex. la primaria localitatii;
- un ex. la as. prop.
In mod normal "dezvoltatorul" ar fi trebuit sa va inmaneze un exemplar al CT.
Cum se intampla de obicei, CT a blocului ce trebuie repartizata as. prop. ramane la primarie, astfel incat mergeti acolo si solicitati intrarea in posesie; daca nu au un ex. si pentru as. prop. solicitati sa va elibereze o copie; o "legati" urmand ca as. prop. sa se ingrijeasca sa o completeze.
Mult succes!
Autorizatia de constructie la adresa noastra care apare pe site-ul primariei este pentru un blo c P+1+M,Blocul nostru,in realitate are D+P+3+M.E posibil sa fi fost modificata ulterior autoriza tia de constructie?
Da, este posibil. Daca blocul a fost finalizat, receptionat... o sa gasiti datele la Primarie, asa cum vi s-a spus dar si la Oficiul de cadastru si publicitate imobiliara.