avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cartea tehnica a imobilului.
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cartea tehnica a imobilului.

Buna ziua.Revin cu o intrebare la dumneavoastra.Sunt presedinta a A.P. a unui bloc nou,construit in 2014 in Popesti-Leordeni.Am solicitat cartea tehnica a blocului primariei,dezvoltatorului si OCPI Ilfov.Toti au spus ca nu o au.Unde as mai putea sa ma adresez?
Cel mai recent răspuns: laur49 , utilizator 09:27, 13 Septembrie 2021
Cartea tehnica a blocului se intocmeste in 4 exemplare:
- 1 ex. la proiectantul cladirii;
- 1 ex. la constructor;
- 1 ex. la primarie/cons. local;
- 1 ex. la asociatia de proprietari;

Cum este vorba de 2014 si nu 1974, aveti toate sansele sa o gasiti.

Cand as. prop. nu este inca constituita, de obicei CT a constructiei - exemplarul pentru as. prop. se preda la primarie - spatiu locativ. Noi asa am intrat in posesie, desi blocul are 40 de ani.
Succes !
Nici noi nu am primit CT a blocului, tot nou de 4 ani, si culmea... nu stie nimeni de ea.
Oare nu se mai face ?

Cum ati rezolvat problema ?
Multumesc.

Fara cartea tehnica nu se face poate face receptia imobilului. Este o cerinta legala.

La receptie participa si cei de la Inspectoratul de Stat in Constructii care semneaza procesul verbal la terminarea lucrarilor. Daca nu exista carte tehnica trebuie sa se mentioneze acest lucru in procesul verbal.

Solicitati informatii si la ISC sau disciplina in constructii din primarie.
Am inteles, dar la noi nu a existat si nu a facut nimeni receptia imobilului.
Atunci cum ramane cu garantia imobilului de 3 ani ? De la ce data se scurg cei 3 ani de garantie daca nu a existat nici macar un PV , nimic...


Multumesc,


Ultima modificare: Joi, 25 Februarie 2016
Adriantot, moderator
Daca nu s-a facut receptia imobilul nu se poate intabula la OCPI si nu se pot plati impozite.
Fara intabulare si cadastru nu se pot face contracte de v/c.
Garantia trebuia sa curga de la data inscrisa in clauzele contractuale.
Cartea tehnica se intocmeste de constructor.

Alte discuții în legătură

Cartea tehnica a unui imobil lustelu lustelu Sintem proprietarii unor apartamente intr-un bloc nou,constituiti intr-o Asociatie de Proprietari legal infiintata. Dezvoltatorul refuza predarea Cartii ... (vezi toată discuția)
Dezvoltatorul nu vrea să ne dea cartea tehnică a imobilului. de unde putem obține o copie? razvanlupu razvanlupu Buna ziua, Suntem Asoc de Proprietari care in decurs de 2 ani incercam sa obtinem cartea imobilului de la dezvoltator ( dezvoltatorul nu doreste sub nici o ... (vezi toată discuția)
Lipsa cartea tehnica a blocului ADINABODESCU ADINABODESCU Buna ziua.Sunt presedinte al unei asociatii de proprietari la un bloc construit in 2014 in Popesti-Leordeni.Dezvoltatorul nu ne-a dat cartea tehnica a ... (vezi toată discuția)