Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ore suplimentare festive triplu plătite
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ore suplimentare festive triplu plătite

aceste ore suplimentare dacă sunt festive ,cel puțin la cfr sunt plătite triplu adică o data pt că sunt festive(adică se plătește dublu) și apoi în cazul în care sunt și suplimentare se mai plătesc încă o data ,știu că se plătesc ,dar întrebarea e cum se calculează sau dacă stie cineva legea care le reglementează ?
aceste ore pe fluturaș apar ca și ore festive ,și la cfr se numesc ore festive așa apar și în CIM
Postati prevederea din cim sau din CCM cu privire la sporul care se acorda pentru aceste zile.
este art 24-(1) Munca prestată în zilele de sâmbătă ,duminică și sărbători legale (zile festive),se plătește cu spor de 100 la sută din salariul de bază. Aceste ore nu se compensează cu timp liber corespunzător.
In acest caz, munca prestata in acele zile se va plati cu spor de 100% din salariul de baza.
așa e în CIM dar acum sa schimbat ,știți ceva ?