Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM pensionar anticipat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM pensionar anticipat

Buna ziua. Ce risca un responsabil RU daca intocmeste un contract de munca (la dispozitia administratorului) pentru un pensionar anticipat l ?
O sanctiune.
Din partea cui ? In ce poate consta sanctiunea ?
Sanctiunea o va primi pensionarul prin restituirea pensiei pe perioada cat a avut salariu.
Nu va primi nicio sanctiune , ci se va angaja raspunderea patrimoniala a acestuia in sensul ca va fi obligat la restituirea pensiei primite pentru acea perioada.
Multumesc. Trebuie sa mearga pensionarul sa ceara sa i se suspende pensia pe perioada cim-ului ?