Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare teren

Suntem trei frati mostenitori cu certificate de mostenitor asupra unei suprafete de teren arabil in suprafata de 5ha. Nu avem cadastru si intabulare pe acest teren. Terenul se afla dat in arenda, fiecare avand cate un contract de arenda pentru cate 1/3 din suprafata de 5ha.Nemultumiti de suma pe care o primim din arenda ne-am hotarat sa il vindem. Va rugam sa ne spuneti cum trebuie facuta notificarea catre arendas, el avand dreptul de preemtiune si cunoscan faptul ca nu este interesat de achizitionare teren la pretul zonei.
Daca doriti sa-l vindeti nu mai trebuie sa notificati arendasul! Exista o procedura implementata de L. nr. 17/2014 si normele de aplicare. Primul pas: Mergeti la primarie si solicitati o cerere pentru afisarea ofertei de vanzare (atat cererea, cat si oferta sunt tipizate)
Preemtorii sunt: 1. coproprietarii, 2. vecinii, 3. arendasul, 4. statul. Oferta este afisata 30 de zile la primarie. Daca in acest interval nu doreste nici unul din preemtori sa cumpere, la pretul din oferta, atunci primaria va elibereaza o adeverinta de libera vanzare si astfel scapati de arendas.
marinpreda, utilizator