Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Contestatie mod calcul pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Contestatie mod calcul pensie

Buna ziua,

As vrea sa stiu daca are rost sa mergem in instanta cu situatia prezentata mai jos, va rog.

La data de 25 ianuarie 2018, mama mea a depus cerere de pensionare la limita de varsta. I-a fost aprobata, iar conform deciziei de pensionare i s-au acordat inca 18 luni din grupa a II-a. Plata pensiei s-a facut incepand de la data la care a depus cererea, dar nu si pentru cele 18 luni pentru care ea a cotizat.

Necunoscand legea a crezut ca asa e corect, sa primeasca de la momentul depunerii actelor. Insa, intamplator, la mai mult de un an de la pensionare, stand de vorba cu o cunostina, a aflat ca aceasta din urma a fost in aceeasi situatie, doar ca ea a primit pensia pentru toata perioada.

Mama a depus o sesizare catre Casa de pensii, iar raspunsul a fost ca nu au cum sa-i onoreze aceste "pretentii" avand in vedere ca nu si-a data seama de eroare si nu a sesizat in 30 de zile.

S-a facut si o a doua sesizare, dar au uitat sa mai raspunda. Raspunsul a fost doar telefonic, i s-a comunicat ca e un caz inchis si ca a primit deja raspunsul.

Nu era treaba celor de la Casa de pensii ca, dupa analizarea dosarului si incadrarea corespunzatoare, sa o informeze si sa-i faca plata in mod corect?

Multumesc
Postati din decizia din 2018:
Total stagiu de cotizare
Din ce se compune acesta
Toate datele de la punctul "G".
Buna dimineata, domnule Carp

F. Stagiu total de cotizare realizat
a. Stagiu total de cotizare realizat, din care: 40 ani 8 luni 15 zile
1. In sistemul public, din care: 40 ani 8 luni 15 zile
- in conditii normale de munca: 25 ani 5 luni 1 zi
- in conditii deosebite de munca: 0 ani 0 luni 0 zile
- in conditii speciale de munca: 0 ani 0 luni 0 zile
- in gr.I (Legea nr.3/1977): 0 ani 0 luni 0 zile
- in gr.II (Legea nr.3/1977): 8 ani 1 luni 12 zile
- stagiu aferent grupe/conditii de munca: 2 ani 0 luni
- perioade asimilate: 5 ani 0 luni 0 zile
- in sistemul agricol:
- din care, suprapunere cu sistemul public: 0 ani 0 luni 0 zile
- din care, suprapunere cu sistemul public +sistemul militar: 0 ani 0 luni 0 zile

5. Stagiu aferent perioadelor de incapacitate temporara de munca: 0 ani 2 luni 2 zile

G. Numar total de puncte realizate 47.29313, din care
1. Nr puncte realizate in sistemul public, in conditii normale de munca: 42.48463
2. Nr puncte realizate in sistemul public, in conditii speciale de munca: 0.00000
3. Nr puncte realizate aferent stagiului de cotizare din sistemul agricol: 0.00000
4. Nr. puncte realizate in sistemul militar: 0.00000
5. Nr. puncte corespunzatoare pensiei suplimentare: 2.52336
6. Nr. puncte aferente stagiului suplimentar: 0.00000
7. Nr. puncte suplimentare pentru grupe/conditii de munca: 2.23114
Procent majorare art.11 alin (3) din Legea nr.80/1995 0%

Va multumesc!
Cristiana
Potrivit datelor postate decizia este in regula.
Ce vi se pare in neregula ?
Cele 18 luni nu fac parte din acei 8 ani, 1 luna si 12 zile de grupa II ?
Inteleg din decizie ca ar fi putut sa se pensioneze inainte de varsta standard, intrucat i-au fost acordate si cele 18 luni. Dar, cum nu a stiut, a depus cererea de pensionare mai tarziu, iar plata pensiei s-a facut din momentul in care a depus actele si nu retrocativ, de cand ar fi avut dreptul.
Cei de la casa de pensii i-au raspuns, in scris, ca ar fi trebuit sa se autosesizeze in termen de 30 de zile de la primirea deciziei si ar fi primit si pentru cele 18 luni.
Dar ea nu avea cum sa se autosesizeze pentru ca nu cunoaste legea, intamplator a aflat ca ar fi trebuit sa primeasca si pentru cele 18 luni.

Nu ar fi trebuit ca cei de la casa de pensii sa ii acorde corect, nu era responsabilitatea lor?

Multumesc,
Cristiana
Nu mi-ati raspuns la intrebare:
Cele 18 luni(1 an si jumatete) de grupa fac parte(intra) in cei 8 ani, 1 luna si 12 zile, sau sunt separat(in plus).