Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Spiru Haret
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Spiru Haret

Ieri 14.07.2009, MECI a publicat 2 liste cu specializarile si formele de invatamant acreditate sau autorizate provizoriu din cadrul Universitatii Spiru Haret, precum si o lista cu centrele ID care functioneaza ilegal. Eu sunt din Timisoara si in 30.06.2009 am dat examenul de licenta pentru specializarea MARKETING, forma de invatamant ID.
Acum din cauza celor 2 liste sunt pus in incurcatura. In prima lista specializarea MARKETING forma ID este autorizata provizoriu, iar in a doua lista centrul din Timisoara este ilegal.
La ce se refera:
1) Centrul este ilegal numai pentru formele de invatamant ce nu apar in prima lista sau pentru toate?
2) Diploma de licenta va fi emisa de MECI?
Doresc sa mai mentionez ca in conformitate cu HG 635/2008 specializarea MARKETING, forma de invatamant ID este autorizata provizoriu.
freeelis a scris:

Nu cred ca trebuie sa spuna cineva ca anumite facultati functioneaza ilegal , este de datoria Senatului Universitatii sau a Facultatii sa anunte studentii, dar ei s-au multumit sa incaseze bani de la studenti si sa taca.

Potrivit textului de lege de mai jos
Art. 34.
(1) Desfasurarea de activitati de invatamant superior si eliberarea de acte de studii,
in alte conditii decat cele prevazute prin prezenta lege. atrag
raspunderea civila sau penala, dupa caz, a celor vinovati.
(2) Consiliul National de Evaluare Academica si Acreditare face publica lista
cuprinzand facultatile, colegiile si specializarile care nu au fost autorizate provizoriu
sau acreditate.
Asa ca CNEAA antecesorul ARACIS -ul ca si autoritate de stat este cel din vina caruia s-a dezvoltat acest scandal. Si este si firesc sa fie asa caci un stat european trebuie sa isi protejeze cetatenii sai de nocivitatea unor produse sau servicii si nu sa exercite acte de concurenta neloiala prin reclama pozitiva in monitoarele sale oficiale. Dar bineinteles ca acest principiu este necunoscut guvernantilor nostri.
ContSters7627, utilizator
freeelis a scris:

Daca apare ca Facultatea de Finante si Banci din Bucuresti este acreditata la zi si ID , atunci înseamna ca la FR aceasta facultate nu este acreditata.

La Craiova este autorizata provizoriu Finante Banci la forma ZI si FR.
Examenul de licenta s-a dat la fel pentru toate formele existente ZI,FR,ID.
Eu am terminat la ID ironia sortii NU? De ce nu m-au indrumat sa sustin licenta la Bucuresti?
aditabora a scris:

un stat european trebuie sa isi protejeze cetatenii sai de nocivitatea unor produse sau servicii si nu sa exercite acte de concurenta neloiala prin reclama pozitiva in monitoarele sale oficiale.

Cred ca mi-ar fi placut dezvoltata un pic ideea asta.

In acceptiunea bunicii mele - care stie carte cat sa citeasca sarbatorile in călindar, sa-nsemne ouăle de sub closcă şi să numere rândurile de pe arie - ARACI(S) inseamna pari lungi care servesc la susţinerea vitei de vie si a altor ...plante agăţătoare.

Si nu stiu de ce, dar după scandalul asta, mie mi se pare ca institutia asta se apropie mai mult de ce reprezinta in acceptiunea bunicii decat de ce-ar trebui sa reprezinte.

Nu sunt in vreun fel interesata de problema asta ca sa am de ce sa ma apuc sa "despoi alfabetic" monitoarele oficiale pe ultimii "cinşpe" ani, dar tot nu ma pot opri sa ma intreb si eu ...asa, de-amorul dreptului si-a claritatii cu care ar trebui croite actele normative...(si daca gasiti sa-mi spuneti si mie): Unde mama naibii scria ca se acrediteaza FORME de invatamant (adica modalitati de organizare a activitaţii didactice)?? Nu cumva trebuie sa fie vorba despre ...specializari?
romascanu, moderator
romascanu a scris:

aditabora a scris:

un stat european trebuie sa isi protejeze cetatenii sai de nocivitatea unor produse sau servicii si nu sa exercite acte de concurenta neloiala prin reclama pozitiva in monitoarele sale oficiale.

Cred ca mi-ar fi placut dezvoltata un pic ideea asta.

In acceptiunea bunicii mele - care stie carte cat sa citeasca sarbatorile in călindar, sa-nsemne ouăle de sub closcă şi să numere rândurile de pe arie - ARACI(S) inseamna pari lungi care servesc la susţinerea vitei de vie si a altor ...plante agăţătoare.

Si nu stiu de ce, dar după scandalul asta, mie mi se pare ca institutia asta se apropie mai mult de ce reprezinta in acceptiunea bunicii decat de ce-ar trebui sa reprezinte.

:happy:
:hm: Potrivit HGR 535 din 1 iulie 1999 ART. 4 Autorizarea de funcţionare provizorie sau acreditarea se acordă pentru forme de învăţământ de zi. Specializările autorizate sau acreditate, care funcţionează la forma de învăţământ de zi, pot funcţiona şi la forma de învăţământ seral şi fără frecvenţă, fără a fi necesară îndeplinirea procedurii de autorizare de funcţionare provizorie sau acreditare de către Consiliul Naţional de Evaluare Academică şi Acreditare."
Ca de cate ori si cum s-a modificat , abrogat , suspendat , intrerupt , repus norma in cauza poate fi obiectul unei teze de doctorat . Mai imi aduc aminte ca atunci cand se rupeau ARACI(S) din vie , bunicul folosea doi CRACI cu care ridica via ca sa poata inlocui ARACUL. In fiecare primavara cand tundea via , verifica rezistenta la toti ARACI(S) iar cei slabi , crapati sau putrezi ii punea pe foc.