Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Unic mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Unic mostenitor

buna ziua va rog sa ma ajutati cu un raspuns iata despre ce este vorba in anul 1997 mama mea si fratele ai in viata la timpul acela au mostenit in urma decesului fratelui mai mare 7 ha de teren agricol la timpul acela fratii in viata (mama si fratele) au facut act notarial de mostenitori tin sa precizez ca fratele decedat nu a avut copii iar sotia acestuia a murit cu mult timp inainte acum in luna martie a decedat mama mea sunt singurul copil nu mai am frati insa intre timp in luna august a acestui an a murit si unchiul meu acesta neavand copii si sotia acestuia a murit acum 5 ani .
mentionez ca acel act notarial de mostenire in urma fratelui mai mare, mostenitorii respectiv mama si fratele ei nu au facut iesirea in indiviziune , terenul agricol l-au folosit impreuna. Acum intrebarea mea este urmatoarea ce ar trebui sa fac ?...ar rezulta ca sunt mostenitoarea si partii unchiului ?..unchiul locuia la tara cam la 100 km fata de orasul un locuim noi (respectiv eu si maicuta mea dar ea este decedata!)
In speranta ca am fost destul de explicita va rog sa imi dati un raspun ce ar trebui sa fac ?
Va multumesc cu mult respect si consideratiune
Dvs. ati devenit unicul proprietar al terenului.
Sunteti atat mostenitor al mamei dvs. cat si al unchiului, in calitate de nepot/nepoata de sora.
Cu ce va deranjeaza ca a ramas terenul neimpartit (in indiviziunne) de vreme ce dvs. il veti avea pe tot?

Mergeti la un notar de la ultimul domiciliu al ultimului decedat si dezbateti succesiunile (a mamei si a unchiului).
romascanu, moderator