Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... MEDICINA MUNCII, analize necesare angajare sofer ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

MEDICINA MUNCII, analize necesare angajare sofer profesionist

Buna ziua, urmeaza sa ma angajez ca sofer de tir. Problema mea este ca sufar de Hepatita B. Cand am mers sa fac fisa medicala pentru a ma inscrie la scoala de soferi a trebuit sa trec la medicul de familie sa imi treaca antecedentele. cu toate ca l-am rugat sa nu imi mai scrie in fisa de ce sufar tot a scris ca sunt sub supraveghere cu hepatita B, mi-a spus ca nu este nici un impediment sa merg cu masina. Nu am avut probleme la scoala, doar ca m-am simtit oarecum aiurea cand se uitai secretarele in fisa medicala. in fine.... intrebarea mea este urmatoarea .. ... Acum cand voi merge sa fac fisa medicala, o sa trec pe la medicina muncii, bineinteles mai intai si pe la medicul de familie e posibil sa intampin probleme din cauza hepatitei, sa nu pot sa ma angajez ca sofer pe tir?
Va multumesc,
HG nr. 355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare, privind supravegherea starii de sanatate a lucratorilor mentioneaza in anexa 1:
-fisa 140. Personal care în cadrul activității profesionale conduce utilaje, vehicule de transport intrauzinal și/ sau mașina instituției
Examen medical la angajare:
— examen clinic general (atenție: acuitate vizuală și auditivă, probe neurologice, etilism cronic)
— examen psihologic
— testarea acuității vizuale, câmp vizual, vedere cromatică
— probe vestibulare, probe de echilibru
— audiogramă
— ECG
— glicemie
Examen medical periodic:
— examen clinic general — anual (atenție: acuitate vizuală și auditivă, probe neurologice, etilism cronic)
— examen psihologic
— testarea acuității vizuale, câmp vizual, vedere cromatică — anual
— probe vestibulare, probe de echilibru — anual
— audiogramă — anual
— ECG — anual
— glicemie — anual
Contraindicații:
— tulburări psihice de orice natură
— scăderea acuității vizuale sub 0,3 la ambii ochi, fără corecție
— hemeralopie
— surditate bilaterală
— epilepsie
— diabet zaharat decompensat
— etilism cronic
— tulburări neurologice severe
— afecțiuni cardiovasculare (aritmie severă, HTA formă malignă, angină de repaus, insuficiență cardiacă, bloc complet de ramură stângă).
Fiind vorba de angajare pentru lucru pe TIR, angajatorul trebuie sa bifeze (pe fisa cu riscuri profesionale cu care va trimite la medicul specialist de medicina muncii) inclusiv lucrul pe timp de noapte, program prelungit, conditii de izolare, etc., caz in care medicul specialist de medicina muncii poate dispune si alte analize medicale conform altor fise, care pot contine si alte interdictii.
De exemplu:
-fisa 141. Personal care lucrează în condiții de izolare
Examen medical la angajare:
— examen clinic general
— ECG
— examen psihologic — la indicația medicului de medicina muncii
— examen psihiatric — la indicația medicului de medicina muncii
— glicemie
— investigații specifice, în funcție de tipul de expunere profesională
Examen medical periodic:
— examen clinic general — semestrial
— ECG — anual
— examen psihologic — la indicația medicului de medicina muncii
— examen psihiatric — la indicația medicului de medicina muncii
— glicemie — anual
Contraindicații:
— etilism cronic
— boli psihice (inclusiv nevroze, tulburări de personalitate)
— diabet zaharat decompensat
— boală cardiacă ischemică
— hipertensiune arterială (gradul 3, complicată)
altele, în funcție de tipul expunerii profesionale.
Conform prevederilor O.U.G. nr. 8/2013 privind reorganizarea retelei sanitare proprii a Ministerului Transporturilor si modificarii Legii nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, Ministerul Transporturilor a emis un set de 6 ordine proprii si 2 ordine comune cu Ministerul Sanatatii, ordine care reglementeaza activitatea medicala si psihologica in domeniul transporturilor. Aceste ordine au titlul generic de legislatia secundara in domeniul sigurantei transporturilor, au fost publicate in cursul lunii noiembrie 2013 in Monitorul Oficial al Romaniei si aduc modificari privind examinarea medicala si psihologica.
Legislatia secundara in domeniul sigurantei transporturilor stabileste ca examinarea medicala şi psihologica este obligatorie pentru functiile cu atributii in siguranta transporturilor şi se efectueaza pentru:
- admiterea in unitatile de pregatire (calificare) pentru functii cu atributii in siguranta transporturilor;
- angajarea intr-o functie cu atributii in siguranta transporturilor;
- examinarea periodica a personalului cu atributii in siguranta transporturilor;
schimbarea functiei cu atributii in siguranta transporturilor in cazul in care baremul medical şi/sau psihologic este superior fata de cel stabilit pentru functia detinuta anterior;
- la termenele de revizuire stabilite de comisiile medicale şi psihologice in siguranta transporturilor pentru personalul care a obtinut aviz restrictiv.

Functiile cu atributii in siguranta transporturilor pentru care sunt necesare avize de aptitudine medicala si psihologica sunt:
Manager de transport,
Conducator auto transport de persoane,
Conducator auto regim taxi/inchiriere,
Conducator auto transport de marfa,
Conducator auto transporturi speciale de marfuri periculoase (ADR),
Conducator auto transporturi speciale transport agabaritic,
Conducator auto transporturi speciale transport bancar/valori,
Instructor de conducere auto,
Consilier marfuri periculoase (ADR).
Conform acestei tipologii de avizare, pentru conducatorii auto, avizele de aptitudine medicala si psihologica se emit pentru tipul de transport (marfa, persoane, etc) fara sa se mai specifice si tipul de cursa (intern sau international - TIR).

TRANSPORT RUTIER – la grupa de varsta 18-65 ani se va efectua controlul psihologic periodic si controlul medical la interval de 1 an.

Examinarile medicale şi psihologice se pot efectua doar in unitaţile agreate de Ministerul Transporturilor.
In urma examinarii, comisia medicala va elabora unul dintre avizele de aptitudine/inaptitudine, respectiv: APT, APT CU RESTRICȚII, INAPT TEMPORAR sau INAPT. Persoanele apte cu restrictii sau inapte temporar vor primi, conform art. 13 din ordinul 1259/2013 un aviz cu caracter definitiv APT sau INAPT, dupa rezolvarea afectiunii medicale care a determinat retragerea din functia cu atributia de siguranta circulatiei.
Conform ordinului 1259/2013, art. 7, persoanele care vor fi examinate vor depune la unitatea medicala o adeverinta medicala de boli cronice eliberata de medicul de familie şi evidenţa zilelor de concediu medical pe ultimele 12 luni.
Solicitantul avizului medical pentru siguranta circulatiei se va prezenta astfel:
- repaos alimentar de cel putin 4 ore inaintea examinarii
- cei care poarta ochelari sa ii aiba asupra lor.

Examinarile obligatorii sunt urmatoarele :
- examen interne + EKG (la persoanele peste 40 ani)
- examen chirurgical
- examen oftalmologic + camp vizual şi fund de ochi
- examen ORL + audiograma
- examen neurologic + EEG la indicaţie
- examen psihiatric
Analize de sange:
- hemoleucograma completa, glicemie, colesterol, uree, creatinina, gama GT, fibrinogen, VDRL, HIV;
- examen de urina.

La punctual 30 din LISTA afectiunilor medicale si contraindicatiile corespunzatoare baremelor pentru elaborarea avizelor medicale pentru personalul cu atributii in siguranta transporturilor, din Ordinul nr. 1257/2013 se mentioneaza ca in cazul hepatitei cornice virale inactiva si purtatori sanatosi , avizul va fi APT cu reexaminare periodica la 3 luni
Nu stiu daca va incadrati aici dar daca nu ati avut proble la controlul medical facut in vedera scolarizarii nu ar tr sa aveti nici la angajare.
inspectorSSM, utilizator