avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Absente nemotivate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Absente nemotivate

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti cum trebuie sa procedez pentru un angajat care nu se prezinta la locul de munca,ii desfac contractul de munca dupa cate absente nemotivate ?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: marcucarolina , utilizator 13:37, 24 Septembrie 2015
Buna dimineta,

Va rog sa-mi spuneti daca mai beneficiaza de dreptul la preaviz ,eu cred ca din moment ce nu se prezinta la locul de munca si nici nu anunta motivul ptr.care absenteaza isi pierde acest drept.
Va multumesc !
In cazul desfacerii disciplinare a c.i.m. nu se acorda preaviz.
Buna ziua,

Am voie sa întocmesc referatul eu ca referent resurse umane dar si decizia ca administrator,am angajare ca referent si raspundere ca administrator.
Va multumesc!
Cred ca este posibil asa ceva .
Va multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conditii in care ti se poate desface contractul de munca ? Grobei Grobei Buna, As dori sa va prezint o situatie inedita. Ca si angajat al unei companii private, daca sunt avertizat in scris, iar in procedura interna este ... (vezi toată discuția)
Desfacere cm individual Barby1996 Barby1996 Angajat care nu-si a dat demisia,dar numai vrea sa lucreze si nici nu s-a prezentat la munca. Cu ce articol se poate desface CM? (vezi toată discuția)