Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa auto - situatie cel putin ciudata
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa auto - situatie cel putin ciudata

Buna ziua,

Am cumparat acum cateva zile o masina fabricata in 2007 , la care proprietarul a specificat ca taxa de prima inmatriculare a fost solicitata in instanta ( pentru recuperare) dar nu a dus pana la sfarsit procesul deoarece au lipsit cateva documente .

Azi am cerut la ANAF dovada ca taxa a fost platita si nerecuperata si mi s-a raspuns ca exista inregistrat pentru aceasta masina o sentinta definitiva si irevocabila privind recuperarea taxei ( adica proces castigat - inteleg eu) .

Cel care a vandut masina nu a ridicat nici o suma de bani de la ANAF stiind ca dosarul nu este complet .

Intrebare : se poate depune o cerere in care sa se solicite anularea recuperarii taxei auto ( de catre cel care a solicitat-o ) astfel incat sa putem inmatricula masina fara plata unei alte taxe ?

Multumesc .
estpoint, utilizator
Daca vanzatorul avea taxa platita trebuia sa depuna copie a documentului justificativ
s-a raspuns ca exista inregistrat pentru aceasta masina o sentinta definitiva si irevocabila privind recuperarea taxei ( adica proces castigat - inteleg eu) .

Nu este obligatoriu ca solutia instantei sa fie favorabila reclamantului
Avand in vedere ca dv nu sunteti platitorul taxei,nu puteti face cerere referitor la acea suma
Numai platitorul taxei poate sa solicite recuperarea acesteia