Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Prelungire CIM pensionar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Prelungire CIM pensionar

Vă rugăm, dacă se poate, să ne sprijiniţi în rezolvarea următoarei probleme:
O angajată a unităţii noastre, îngrijitoare, a fost pensionată la limită de vârstă la data de 7.10. 2012.
- I s-a incheiat CIM pe perioadă determinată incepand cu data de 8.10.2012, contractul a fost prelungit prin 2 acte aditionale astfel ca la data de
7.10. 2015 se împlinesc 36 de luni de angajare pe perioadă determinată. Salariata doreste sa ramana in activitate. Exista temei legal ca unitatea sa intocmeasca alt contract de munca ?pe perioada determinata sau nedeterminata?In ce conditii? Multumim
~ Conținut șters la cerere ~
Se poate modifica durata c.i.m. in nedeterminata prin act aditional.

Astfel, un pensionar pentru limita de varsta poate incheia orice fel de contract individual de munca, inclusiv pe perioada nedeterminata.