avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 433 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Justificare carburant la PFA!!!
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Justificare carburant la PFA!!!

Buna ziua!
Sunt in plina desfasurare a unui contol fiscal.
Am un PFA, prestari servicii, care a fost platitor de TVA in 2013 si 2014
In urma controlului, cucoana de la anaf mi-o taiat tot TVA-ul la carburant.
Masina este personala si am contract de comodat.
Mentionez ca am facut doar foi de parcurs, si doamna imi zice ca nu e deajuns.
Nu mai inteleg nimic, cum este posibil sa-mi taie 100% carburant, cand eu am bonuri fiscale pe el si facturi de prestari servicii???
Daca ma puteti ajuta in acest sens, eu va multumesc anticipat!!!
Cel mai recent răspuns: ContSters369543 , utilizator 20:17, 25 Septembrie 2015
Doamna poate zice ce vrea. Dupa primirea procesului verbal aveti posibilitatea sa-l contestati. Daca-l castigati, ar fi o idee o chestie gen abuz in serviciu impotriva persoanei.
Depinde in ce scopuri ati folosit masina; daca ati folosit-o in scopuri personale, d-na de la ANAF are dreptul sa nu va admita deductibilitatea combustibilului. Daca ati utilizat-o in scopul desfasurarii activitatii, d-na nu are dreptate si puteti face contestatie la Raportul de inspectie fiscala.
Normal ca am folosit masina si in scop personal, dar reiese din facturi ca am prestat si servicii care, fara masina nu ar fi fost posibil.
Doamna imi zice ca foile de parcurs nu sunt o justificare suficienta, ca mai trebuie si altele.
Din foile de parcurs reiese ca am folosit masina in scopul prestarilor de servicii, oricum nu inteleg, e ciudata treaba,,,oricum am primit astazi PV si toate cele de la fisc si o sa fac contestatie.
Daca mai sunt pareri...va rog...
Multumesc!
Ultima modificare: Sâmbătă, 26 Septembrie 2015
george-neagu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce cheltuieli poate deduce pfa? bygserv bygserv Buna ziua. Revin din nou pe acest forum ( foarte folositor dealtfel ) cu inca o intrebare. Inafara de cheltuielile cu achizitia produselor care privesc ... (vezi toată discuția)
Decontare benzina breman breman Sunt PFA si imi desfasor activitatea pe teren - activitate pentru care folosesc masina personala.Cum imi pot deconta benzina? (vezi toată discuția)
Foi parcurs cateldestept cateldestept Daca deducem 50% din cheltuielile auto (combustibili, piese schimb, taxe, impozite,etc) mai este obligatorie intocmirea foilor de parcurs? Mentionez ca ... (vezi toată discuția)