Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Justificare carburant la PFA!!!
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Justificare carburant la PFA!!!

Buna ziua!
Sunt in plina desfasurare a unui contol fiscal.
Am un PFA, prestari servicii, care a fost platitor de TVA in 2013 si 2014
In urma controlului, cucoana de la anaf mi-o taiat tot TVA-ul la carburant.
Masina este personala si am contract de comodat.
Mentionez ca am facut doar foi de parcurs, si doamna imi zice ca nu e deajuns.
Nu mai inteleg nimic, cum este posibil sa-mi taie 100% carburant, cand eu am bonuri fiscale pe el si facturi de prestari servicii???
Daca ma puteti ajuta in acest sens, eu va multumesc anticipat!!!
Doamna poate zice ce vrea. Dupa primirea procesului verbal aveti posibilitatea sa-l contestati. Daca-l castigati, ar fi o idee o chestie gen abuz in serviciu impotriva persoanei.
Depinde in ce scopuri ati folosit masina; daca ati folosit-o in scopuri personale, d-na de la ANAF are dreptul sa nu va admita deductibilitatea combustibilului. Daca ati utilizat-o in scopul desfasurarii activitatii, d-na nu are dreptate si puteti face contestatie la Raportul de inspectie fiscala.
Normal ca am folosit masina si in scop personal, dar reiese din facturi ca am prestat si servicii care, fara masina nu ar fi fost posibil.
Doamna imi zice ca foile de parcurs nu sunt o justificare suficienta, ca mai trebuie si altele.
Din foile de parcurs reiese ca am folosit masina in scopul prestarilor de servicii, oricum nu inteleg, e ciudata treaba,,,oricum am primit astazi PV si toate cele de la fisc si o sa fac contestatie.
Daca mai sunt pareri...va rog...
Multumesc!
george-neagu, moderator