Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM durata determinata-suspendare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM durata determinata-suspendare

Va rog sa imi spuneti daca poate fi suspendat un CIM cu durata determinata la cererea angajatului pentru motive personale? perioada de sfarsit a cererii de suspendare coincide cu data de sfarsit a CIM
Art. 54 C.mun.
Contractul individual de muncă poate fi suspendat, prin acordul părţilor, în cazul concediilor fără plată pentru studii sau pentru interese personale.

Prin urmare, salariatul poate beneficia de CFP pana la data expirarii termenului pentru care a fost incheiat contractul individual de munca, chiar daca data incetarii supendarii = data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata.