Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Asociatie sportiva sau club sportiv
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Asociatie sportiva sau club sportiv

Buna ziua,

Suntem un grup de părinți care dorim să atragem sponsorizări, și redirecționarea celor 2 % din venit pentru o echipa de handbal fete.
Dorim să știm ce este mai bine să înființăm o asociație sau un club sportiv, fetele joacă la o echipă gen CSS
Faceti o asociatie tip ong pe og 26 privind asociatiile si fundatiile, adunati fonduri si apoi faceti un contract de parteneriat cu acea structura sportiva de handbal pentru suportarea clara a anumitor cheltuieli.
Nu cred ca trebuie sa obtineti si certificatul de identitate sportiva la care se refera indrumarea de mai sus.
george-neagu, moderator
Potrivit Legii nr.69/2000, recunoaşterea unei structuri sportive, în sensul prezentei legi, se dovedeşte prin Certificatul de identitate sportivă, eliberat în condiţiile prezentei legi.
Ii dau dreptate lui George Neagu; o asociatie poate da bani unui club sportiv si sa impuna prin contract canalizarea banilor intr-o anumita directie.

Iar clubul sportiv sper ca nu e atat de prost administrat, incat sa refuze banii doar pentru ca nu sunt dati neconditionat.
Unde gasesc si eu un model de contract de parteneriat intre o asociatie sportiva si un club scolar sportiv?
Dati cautare pe net dupa contract de parteneriat si apoi adaptati la nevoile dumneavoastra.