avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 302 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Asociație sau club sportiv
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Asociație sau club sportiv

Buna ziua vreau sa înființeze o asociație sau un club sportiv, din cate am înțeles eu clubul sportiv.Intrebarea mea este Ce sa înființeze că sa pot avea dreptul de a practica mai multe sporturi,: handbal, utomobilism( -karting), baschet, voleiul etc.? Vă mulțumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Violinamaria , utilizator 13:50, 26 Martie 2019
Un Club Sportiv ...

Ghid de înfiinţare structuri sportive - Ministerul Tineretului si Sportului
[ link extern ]


Legea nr. 69/2000 a educaţiei fizice şi sportului
[ link extern ]

HG nr. 884 din 13 septembrie 2001pentru aprobarea Regulamentului de punere în aplicare a dispozițiilor Legii educației fizice și sportului nr. 69/2000
[ link extern ]
Ultima modificare: Duminică, 24 Martie 2019
Cornel Vasile, Consilier juridic
un club sportiv poate avea mai multe sectii, fiecare pentru cate o ramura de sport, se poate deci afilia (prin acea sectie) la federatiile sporive nationale in cauza.... Asociatiile sportive sunt structuri fara personalitate juridica, si ele pot fi axate pe mai multe sporturi, dar ele nu se pot afila la federatiile sportive nationale de profil... si sunt si alte limitari. Deci infiintati o structura care in terminologia Legii 69 / 2000 este un "club sportiv" insa forma juridica este de ASOCIATIE in sensul OG 26 / 2000 pentru asocaitii si fundatii, Deci e o asociatie ( nu "asociatie sportiva" ) cu caracter mai special, care pe langa cerintele impuse de OG 26 / 2000 trebuie sa indeplineasca si o serie de cerinte suplimentare prevazute de Legea 69 / 2000 si HG 884 / 2001. Atentie ca leguislatia sportiva are o serie de neclaritati, ghidul de pe site=ul MTS are si el cam multe deficiente....
Mulțumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

O.n.g, asociatie sportiva sau club sportiv? sabynp sabynp Care este diferenta intre o asociatie normala, dar care are ca domeniu de activitate sportul, o asociatie sportiva(care nu poate atrage sponsori si care se ... (vezi toată discuția)
Infiintare asociatie sportiva fara personalitate juridica Craciuniulian Craciuniulian Va rog sa imi spuneti care este Legea in vigoare aplicabila pentru infiintarea unei asociatii sportive fara personalitate juridica. Mentionez ca in urma ... (vezi toată discuția)
Ong-urile cu profil sportiv pot obtine cis hd76avr hd76avr Buna ziua!Anul acesta am infiintat o asociatie sportiva in a carei denumire apar cuvintele \\"Asociatia Sportiva................\\" (nu-i scriu numele complet ... (vezi toată discuția)