Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ajutor de deces
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ajutor de deces

Buna ziua
Va rog sa ma indrumati in legatura cu ajutorul de deces, cum se procedeaza?
care sunt pasii
Va rog tare mult
O zi buna
Se trece in statul de plata, la venituri neimpozabile acordate salariatului.
Daca aveti ccm la nivel de unitate atunci ii acordati ajutorul in conformitate cu ce prevedere aveti dumneavostra.
am inteles va multumesc
inca o intrebare , suma 1702 , cine trebuie sa o plateasca sotiei?
firma sau statul?
statul.

exista doua tipuri de ajutoare de deces, diferite intre ele.
Unul acordat de angajator familiei, in virtutea contractului de munca, in cazul dvs. 2 salarii. Pe langa acestea, angajatorul mai are de platit si ultimul salariu (pt. zilele lucrate), si c/val concediului de odihna neefectuat.

Un alt ajutor (suma fixa) este acordat din bugetul de stat (prin casa de pensii), in virtutea calitatii de asigurat a persoanei decedate sau a unui membru de familie - dupa cum a detaliat dl. Tudor Valeriu in respunsul sau.