Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... jurist-vechime
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

jurist-vechime

se ia in calcul vechimea de 5 ani pe postul de jurist, angajat al unei soc. com., in momentul in care as dori sa dau examen pentru i.n.m.? sau numai vechimea de cons. jur,av, notar, etc? Multumesc
Se tine cont de cei 5 ani vechime ca si jurist a unei SC in cazul examenului la INM. Jurist este echivalentul consilierului juridic. De fapt in COR nici nu se mai regaseste functia de jurist, ci cea de consilier juridic - 242102
~ Conținut șters la cerere ~
de ce invocati toti mereu codul cor 242102 (care in COR apare ca fiind corespunzator ocupatiei jurisconsult iar nu celei de consilier juridic)

La mine in Ordinul 138/1995 actualizat 2008 codul COR corespunzator ocupatiei consilier juridic apare 242103.
Mi-a atras atentia aceasta diferenta confuza, pentru ca intr-un raspuns al MMPS, acesta cand s-a referit la functia d consilier juridic, a invocat tot codul 242102.

Puteti sa ma lamuriti si pe mine, unde este inadvertenta, poate gresesc eu si nu stiu care este explicatia?

PS: am nevoie de codul COR corect, precis pentru ca vreau sa il utilizez intr-un litigiu de munca si nu vreau sa gresesc.

VA multumesc.