avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 309 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Reabilitare pedeapsa cu aplicarea art 81 c.pen. ( 1969)
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Reabilitare pedeapsa cu aplicarea art 81 c.pen. ( 1969)

Buna ziua. As avea si eu urmatoarea intrebare:in data de 09.09.2013 am avut o sentinta definitiva de condamnare la 6 luni de inchisoare cu suspendare,pentru infractiuni prevazute de art.254 al.1 C.p.rap.al art.6 din Legea nr.78/2000. In baza art.81.Cod penal, dispune suspendarea conditionata a executarii pedepsei aplicate pe o durata de 2 ani si 6 luni, care constitue termen de incercare pentru inculpat stabilit in conditiile art.82 Cod penal.As vrea sa stiu cand intervine reabilitarea si pot solicita cazier pentru angajare, in care sa nu mai apara vreo mentiune cu privire la acea condamnare? Va rog sa ma lamuriti si va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Emil73 , utilizator 11:54, 26 Mai 2017
ART. 86^6 c.p. 1969
Reabilitarea în cazul suspendării executării pedepsei sub supraveghere
Dacă cel condamnat nu a săvârşit din nou o infracţiune înăuntrul termenului de încercare şi nici nu s-a pronunţat revocarea suspendării executării pedepsei în baza art. 86^4, el este reabilitat de drept.
Cu alte cuvinte reabilitarea intervine de drept in 05 Ianuarie 2020 ? Cred ca am inteles si am calculat corect, Stima
Buna ziua, curespect va rog sa ma lamuriti, am fost condamnat in Dec.2014 , sentinta a ramas definitiva in 05 Ian.2015, la 3 ani cu suspendare si un termen de incercare de 5 ani, am fost condamnat dupa vechiul cod de procedura penala , care in temeiul art.86 /1969 spune ca daca inculpatul in interiorul celor cinci ani de incercare nu a comis alta fapta el este reabilitat de drept, termenul de incercare este compus din cei 3 ani condamnarea efectiva plus doi ani de supraveghere, in consecinta, dupa calculele mele pot face reabilitarea in 05.01.2020 cand se incheie cei cinci ani de incercare, termenul de incercare se calculeaza din momentul in care sentinta a ramas definitiva, adica incepand cu 05.01.2015....repet am fost condamnat dupa vechiul cod de procedura penala acesta find mai avantajos pentru reabilitare, rog din suflet un raspuns

Multumesc
Buna ziua, curespect va rog sa ma lamuriti, am fost condamnat in Dec.2014 , sentinta a ramas definitiva in 05 Ian.2015, la 3 ani cu suspendare si un termen de incercare de 5 ani, am fost condamnat dupa vechiul cod de procedura penala , care in temeiul art.86 /1969 spune ca daca inculpatul in interiorul celor cinci ani de incercare nu a comis alta fapta el este reabilitat de drept, termenul de incercare este compus din cei 3 ani condamnarea efectiva plus doi ani de supraveghere, in consecinta, dupa calculele mele pot face reabilitarea in 05.01.2020 cand se incheie cei cinci ani de incercare, termenul de incercare se calculeaza din momentul in care sentinta a ramas definitiva, adica incepand cu 05.01.2015....repet am fost condamnat dupa vechiul cod de procedura penala acesta find mai avantajos pentru reabilitare, rog din suflet un raspuns

Multumesc
Ati calculat corect, dupa ce trece termenul de incercare intervine reabilitarea de drept.

Alte discuții în legătură

Reabilitare cazier judiciar- ped.cu suspendarea conditionata a executarii pedepsei mikiss mikiss Buna seara Pentru o condamnare 2 ani cu suspendare, 4 ani de incercare , cand se poate incepe reabilitarea judecatoreasca? Sentinta a fost data pe 15 dec ... (vezi toată discuția)
Reabilitare de drept sau judecatoreasca Emil73 Emil73 Buna tuturor, cu respect doresc sa va intreb despre Reabilitare : in Ianuarie 2015 a ramas o sentinta definitiva care mi-a dat o condamnare de 3 ani ... (vezi toată discuția)
Reabilitare in urma unei condamnari cu suspendarea cond. a executarii pedepsei Daniel1971 Daniel1971 In luna decembrie a anului 2012 am fost condamnat la 6 luni de inchisoare, cu sespendarea conditionata a pedepsei, in speta OUG 195 / 2002. Din sentinta ... (vezi toată discuția)