avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 737 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Referitor pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Referitor pensie anticipata partiala

Buna dimineata. Ma numesc Andrei Paula sunt nascuta la 24 09 1960 si as vrea sa stiu daca la pensia anticipata partial se adauga si cei 21 ani si 4 luni de grupa
a - II -a. Am 34 ani de munca si acum sunt in somaj. Va multumesc frumos O zi buna.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 09:04, 4 August 2014
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%,aduc;
-O perioada suplimentara la vechimea in munca de 5 ani si 3 luni(3 luni/an).
34 + 5 si 3 luni = 39 de ani si 3 luni de stagiu
-O reducere cu 4 ani si 6 luni a varstei standard de pensionare(61 si 10 luni).
61 si 10 luni - 4 ani si 6 luni = 57 de ani si 4 luni - limita de varsta.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 56 de ani si 10 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 39 de ani si 10 luni,fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 31 de ani si 10 luni,fara stagiul asimilat.
Penalizarea maxima poate fi de 4,5%.
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare dorel13 dorel13 O femeie care este nascuta in 1960 septembrie, are 31 de ani de munca din care 21 ani in gr 2, cand poate iesi la pensie de drept, anticipata sau anticipata ... (vezi toată discuția)
Pensionare in cazul grupei a ii-a de munca harnica harnica Buna ziua Pentru o persoana feminina nascuta in 1960, 2 septembrie, care a cotizat timp de 32 ani , din care 20 de ani si 8 luni grupa a 2-a pana in ... (vezi toată discuția)
Varsta pensionare CameliaGh CameliaGh Buna ziua. Va rog frumos sa-mi raspundeti la urmatoarele cazuri, cand pot iesi la pensie, cu toate variantele posibile. Va multumesc. 1. Persoana X - femeie, ... (vezi toată discuția)