Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Referitor pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Referitor pensie anticipata partiala

Buna dimineata. Ma numesc Andrei Paula sunt nascuta la 24 09 1960 si as vrea sa stiu daca la pensia anticipata partial se adauga si cei 21 ani si 4 luni de grupa
a - II -a. Am 34 ani de munca si acum sunt in somaj. Va multumesc frumos O zi buna.
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%,aduc;
-O perioada suplimentara la vechimea in munca de 5 ani si 3 luni(3 luni/an).
34 + 5 si 3 luni = 39 de ani si 3 luni de stagiu
-O reducere cu 4 ani si 6 luni a varstei standard de pensionare(61 si 10 luni).
61 si 10 luni - 4 ani si 6 luni = 57 de ani si 4 luni - limita de varsta.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 56 de ani si 10 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 39 de ani si 10 luni,fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 31 de ani si 10 luni,fara stagiul asimilat.
Penalizarea maxima poate fi de 4,5%.
~ Conținut șters la cerere ~