Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

Buna seara!
Vreau si eu sa stiu la ce varsta pot iesi la pensie anticipat?
- sunt nascuta in 1959
- am lucrat 18 ani grupa II, procent 100% + inca 15 ani. In total 33 ani
Va multumesc!
Luna nasterii.
09.1959
Nicoleta_daci, utilizator
Anii de grupa aduc:
-O perioada suplimentara la vechimea in munca de 4 ani si 6 luni(3 luni/an).
33 + 4 ani si 6 luni = 37 de ani si 6 luni de stagiu.
-O reducere cu 4 ani a varstei standard de pensionare.
61 de ani si 6 luni - 4 ani = 57 de ani si 6 luni - limita de varsta.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 56 de ani si 6 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 39 de ani si 6 luni,fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 31 de ani si 6 luni,fara stagiul asimilat.
Penalizarea maxima poate fi de 9%.
Va multumesc frumos
O zi frumoasa!