avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Tranzactii intracomunitare fara cod TVA intracomunitar
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Tranzactii intracomunitare fara cod TVA intracomunitar

Am aflat astazi ca un client care in trecut a pretins ca se afla intr-o tara din afra UE de fapt se afla in Marea Britanie si toate platile transmise erau de fapt transmise de la firma sa din UK.

Firma respectiva nu este inregistrata ca platitoara de TVA si nici nu are cod TVA intracomunitar.

Toate incasarile pana in acest moment au fost facute fara TVA (asumand ca clientul nu este din UE).

Este vorba despre prestari de servicii si nu achizitii de bunuri.

Ce se poate intampla? Voi fi nevoit pana la urma sa platesc TVA la toate tranzactiile din trecut fiindca firma respectiva este de fapt din UE (ceea ce se va afla la un moment dat si de catre fisc, presupun?) si nu are cod TVA intracomunitar?
Ultima modificare: Vineri, 2 Octombrie 2015
Apc23, utilizator
Cel mai recent răspuns: Vlajoaga Robert Mihai PFA , Consultant fiscal 12:51, 6 Noiembrie 2015
Cam da... Regula este clara.. nu exista exceptii
Robert_vlajoaga a scris:

Cam da... Regula este clara.. nu exista exceptii


Am inteles. Dar pana la urma cum se poate afla ca firma este din UK daca din partea mea a fost declarata ca nu este? - Oficial in contabilitate era inregistrata ca este din afara UE ( nu intentionat, deoarece nu se sita acest lucru la vremea respectiva).

Ultima modificare: Miercuri, 28 Octombrie 2015
Apc23, utilizator
Din conta nu se poate afla. Doar la control sa verifice firma respectiva( fiscul prin organele specializate)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Comert online cu ebook-uri (in ue si in afara ue) r_cristina r_cristina Buna ziua, Intentionez sa comercializez carti electronice (achizitionate de la terti din Marea Britanie si Statele Unite in principal, cu drept de ... (vezi toată discuția)
Platitor de tva?? SC CASE UTILAJE CONSTRUCTII SRL SC CASE UTILAJE CONSTRUCTII SRL Intrebare: va rog sa-mi spuneti daca o firma se poate inregistra ca platitor de Tva pe o perioada determinata. Va intreb acest lucru deoarece am o situatie ... (vezi toată discuția)
Marfa adusa din ungaria sub_bass2002 sub_bass2002 Buna. Am o intreprindere individuala. Vreau sa aduc marfa din ungaria, dar nu sunt platitor de tva si nici inregistrat la registrul operatorilor ... (vezi toată discuția)