Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Tranzactii intracomunitare fara cod TVA intracomunitar
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Tranzactii intracomunitare fara cod TVA intracomunitar

Am aflat astazi ca un client care in trecut a pretins ca se afla intr-o tara din afra UE de fapt se afla in Marea Britanie si toate platile transmise erau de fapt transmise de la firma sa din UK.

Firma respectiva nu este inregistrata ca platitoara de TVA si nici nu are cod TVA intracomunitar.

Toate incasarile pana in acest moment au fost facute fara TVA (asumand ca clientul nu este din UE).

Este vorba despre prestari de servicii si nu achizitii de bunuri.

Ce se poate intampla? Voi fi nevoit pana la urma sa platesc TVA la toate tranzactiile din trecut fiindca firma respectiva este de fapt din UE (ceea ce se va afla la un moment dat si de catre fisc, presupun?) si nu are cod TVA intracomunitar?
Apc23, utilizator
Cam da... Regula este clara.. nu exista exceptii
Robert_vlajoaga a scris:

Cam da... Regula este clara.. nu exista exceptii

Am inteles. Dar pana la urma cum se poate afla ca firma este din UK daca din partea mea a fost declarata ca nu este? - Oficial in contabilitate era inregistrata ca este din afara UE ( nu intentionat, deoarece nu se sita acest lucru la vremea respectiva).

Apc23, utilizator
Din conta nu se poate afla. Doar la control sa verifice firma respectiva( fiscul prin organele specializate)