avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 619 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Calcul termen
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Calcul termen

Am termen de 15 zile pentru depunerea intampinarii . Cererea de chemare in judecata a fost comunicata in 21.09.2015 .( data de pe plic) .
Ultima zi este 07.10.2015 sau 06.10.2015 ?
Va multumesc.
Ultima modificare: Sâmbătă, 3 Octombrie 2015
Corina Dina, utilizator
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 20:04, 3 Octombrie 2015
Utima zi este 07.10.2015
Prima si ultima nu intra in calcul , iar intre ele trebuie sa avem 15 zile.
Va multumesc pentru confirmare . Voi depune intampinarea luni , 05.10 , cred.
Cu toate astea as fi vrut sa stiu , in cazul in care as fi depus-o in 07.10 daca ar fi exisat riscul ca instanta sa interpreteze diferit reglementarea referitoare la ultima zi , care nu se ia in calcul si sa considere ca in 06.10 ar fi fost ultima zi.
Plus ca as vrea sa fiu sigura si pentru viitor ca asa stau lucrurile.
Nu exista o alta intepretare a textului de lege prevazut de disp.art 181 n. cod. de proc. civila
Daca am considera ultima zi data de 06. am avea intre cele doua 14 zile deci gresit.
Art. 181
Calculul termenelor
(1) Termenele, în afară de cazul în care legea dispune altfel, se calculează după cum urmează:
..............................
2. când termenul se socoteşte pe zile, nu intră în calcul ziua de la care începe să curgă termenul, nici ziua când acesta se împlineşte;
.............................
(2) Când ultima zi a unui termen cade într-o zi nelucrătoare, termenul se prelungeşte până în prima zi lucrătoare care urmează.

Nu suntem in situatia al.2 aici , pentru ca ultima zi nu cade intr-o zi nelucratoare, dar l-am lasat ca sa aveti cunostinta de el pentru viitor.


Ultima modificare: Sâmbătă, 3 Octombrie 2015
MARTA SIMONA PETRE, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cerere de apel tribunal taie taie Buna dimineata, In data de 08.10.2015(data postei) am primit raspuns de la Tribunalul Bucuresti pentru procesul judecat in data de 21.09.2015. In ... (vezi toată discuția)
Dacă data postei a fost 15 iulie și am ridicat corespondenta ... scg scg Dacă data postei a fost 15 iulie și am ridicat corespondenta în 19 iulie și am timp de răspuns 15 zile, de la ce data începe numărătoarea? Mulțumesc. (vezi toată discuția)
Raspuns la intampinare in 10 zile! carasclaudiu carasclaudiu Buna. Trebuie sa depun un raspuns la o intampinare la Tribunal in termen de 10 zile de la primirea prezentei. Pe plic apare data de 7.10.2014 si tot in acesta ... (vezi toată discuția)