Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nu am avut Co 7 ani. Cum recuperez banii aferenţi ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nu am avut Co 7 ani. Cum recuperez banii aferenţi concediului?

Sunt angajat la o firma din municipiul Ploiesti, SC X SRL
Nu am avut concediu de odihna de 7 ani. Ce pot sa fac sa imi recuperez bani pentru care am muncit 7 ani fara sa am nici o zi concediu de odihna legal?

[Mesaj editat - 2.14 din regulament]
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Potrivit art.146 alin.3 C.mun., compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.

De asemenea, dreptul la acţiune cu privire la drepturile salariale, precum şi cu privire la daunele rezultate din neexecutarea în totalitate sau în parte a obligaţiilor privind plata salariilor se prescrie în termen de 3 ani de la data la care drepturile respective erau datorate.