Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Indemnizatia pentru incapacitate de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Indemnizatia pentru incapacitate de munca

Pensia pentru invaliditate, pensionar gr 3, revizuibila , (pierderea capacitatii de munca peste 50%) este aceiasi sau asimilate cu indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca?

multumesc
Pensia de invaliditate nu poate fi asimilata cu indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca.

Persoanele asigurate pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate in sistemul de asigurari sociale de sanatate au dreptul, in conditiile legii, pe perioada in care au domiciliul sau resedinta pe teritoriul Romaniei, la concedii medicale si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate.

Pensia de invaliditate se cuvine persoanelor care si-au pierdut total sau cel putin jumatate din capacitatea de munca, din cauza:
a) accidentelor de munca si bolilor profesionale, conform legii;
b) neoplaziilor, schizofreniei si SIDA;
c) bolilor obisnuite si accidentelor care nu au legatura cu munca.