Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil

Sotul este Subofiter. Poate obtine indemnizatie de crestere copil pe o perioada de 2 ani , ???????? 85% din salariu pe 1 AN sau pe 2 ani? Concediu crestere copil pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului cu indemnizatie lunara in cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 1.200 lei. Concediu crestere copil pana la implinirea varstei de 1 an a copilului cu indemnizatie lunara de 85% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 3.400 lei. Sotul are in prezent un salariu mai mare decat indemnizatia pe care ar primi-o daca ar opta ptr 2 ani(mai mult de 1.200 ron). Cum sa procedam????????? Sa opteze ptr 1AN , si sa se intoarca la serviciu inainte de a implini coplilul un an, si beneficiaza de stimulent?, sau sa stea acasa 2 ani, dar sa nu ia mai mult de 1.200 ron?
1. Poate sa solicite CCC pana la 1 an si daca reia activitatea inainte de a implini copilul 1 an va beneficia de stimulentul de insertie de 500 lei lunar pan a va implini copilul 2 ani.

2. Daca va solicita CCC pana la 2 ani si reia activitatea dupa ce implineste copilul 1 an va beneficia de stimulentul de insertie de 500 lei lunar pana va implini copilul 2 ani.

3. In cazul prezentat de dvs. ar fi bine sa optati pentru CCC pana la 1 an.
Variantele prezentate de dvs. 1 si 2, sunt la fel. Adica va lua cei 500 ron si dk sta 1 an si dk sta 2 ani acasa. De ce ar opta pentru 1 an? ( a 3 a varianta)
1. - Variantele 1 si 2 nu sunt la fel.
- Daca cititi mai atent veti vedea ca sunt diferite:

1. Poate sa solicite CCC pana la 1 an si daca reia activitatea inainte de a implini copilul 1 an va beneficia de stimulentul de insertie de 500 lei lunar pan a va implini copilul 2 ani.

2. Daca va solicita CCC pana la 2 ani si reia activitatea dupa ce implineste copilul 1 an va beneficia de stimulentul de insertie de 500 lei lunar pana va implini copilul 2 ani.

2. - Daca optati pentru CCC pana la 1 an indemnizatia pentru CCC este intre 600 - 3400 lei.
- Daca optati pentru CCC pana la 2 ani indemnizatia este intre 600 -1200 lei.

3. - Am recomandat varianta de CCC pana la 1 an pentru ca sotul o sa aiba o indemnizatie pentru CCC mai mare de 1200 lei (dvs. ati spus ca sotul poate avea o indemnizatie mai mare de 1200 lei).
- Stimulentul de insertie este acelasi in ambele variante de CCC numai ca reluarea activitatii se face diferit (inainte sau dupa ce implineste copilul 1 an)