Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Impozit 16% in vama import Italia
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Impozit 16% in vama import Italia

Buna seara. O persoana fizica romana, achizitioneaza de la o persoana juridica din Italia o salina, ( utilajul necesar pentru functionarea salinei). Trebuie sa plateasca la vama impozit de 16%?
( cica ar exista o lege de prin 2014).
Mentionez ca acest utilej o sa fie folosit pe viitor, in Romania, dupa ce persoan fizica isi deschide societate comerciala.
Multuemsc
Daca vanzarea se face PJ italia spre PF roman - factura o sa fie cu TVA cota din italia.
Mai departe, PF romana nu are ce s aplateasca la vama deoarece nu exista vama intre Italia si Romania
Multumesc pentru raspuns.