avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 642 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Inregistrare contabila masa calda salariati
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Inregistrare contabila masa calda salariati

O societate comerciala acorda salariatilor si tichete de masa si masa calda. Cum se inregistreaza ambele facilitati in statul de plata?
Cel mai recent răspuns: ContSters294670 , utilizator 10:53, 25 Octombrie 2015
Masa calda se inregistreaza in venitul brut si se impoziteaza ca orice venit brut,tichetele de masa se impoziteaza doar din punct de vedere al impozitului pe venit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tichete cadou tatiana1 tatiana1 Am acordat din fondul de protocol pe care nu l-am depasit tichete cadou unor clienti fideli.Am facut situatia analitica nume prenume CNP.In CF si in Normele de ... (vezi toată discuția)
Impozitarea tichetelor de masa adriana.karageorge adriana.karageorge Urmare noilor reglementari, impozitarea tichetelor se face aplicand 16% la suma nominala a tichetelor sau suma reprezentand valoarea tichetelor se aduna la ... (vezi toată discuția)
Impozitare tichete de masa teodora g teodora g buna ziua. as dori sa stiu ce impozite si contributii se platesc la tichetele de masa acordate salariatilor, daca se impoziteaza din punct de vedere al ... (vezi toată discuția)