Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Suprafata indiviza
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Suprafata indiviza

ce inseamna suprafata indiviza?, din ce se compune?, fata de acest criteriu se repartizeaza cheltuielile la asociatia de proprietari.
Cu stima,
Va multumesc.
Este de fapt cota-parte indiviza. Se exprima sub forma de procent si totalitatea cotelor care intra in calcul (pe o scara, pe bloc) trebuie sa dea, insumate, 100%.

Cota parte indiviza se obtine din raportul intre suprafata utila a unui apartament (fara balcoane sau logii) si suma totala a suprafetelor apartamentelor de pe scara sau din bloc.
COTA-PARTE INDIVIZA [%]= suprafata utila a apartamentului si/sau spatiului cu alta destinatie x 100.suma totala a suprafetelor utile ale apartamentelor si/sau spatiilor
cu alta destinatie

Pentru proprietarii care au in proprietate si boxe sau garaje atunci suprafata utila aferenta proprietatii lor este suma dintre suprafata utila a apartamentului si suprafata utila a spatiului cu alta destinatie=boxa, garajul etc..

Un condominiu se compune din totalitatea apartamentelor care sunt proprietate individuală și spațiile comune (holuri, scări, subsol, terasă, gheuri, instalații electrice și sanitare, etc.) care sunt proprietăți comune în indiviziune forță. Proprietățile comune în indiviziune forță sunt folosite în comun de proprietarii apartamentelor, aceștia fiind coproprietari în cotă parte indiviza proporțional cu suprafețele apartamentelor deținute.
Traian Danceanu, Consilier juridic