Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Intrebare despre Registru Jurnal Incasari si Plati si ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Intrebare despre Registru Jurnal Incasari si Plati si Registru Inventar

Ziua buna. Va rog sa ma lamuriti si pe mine asupra unor aspecte.
O persoana fizica autorizata ( eu fiind una din ele ) trebuie, pe langa altele, sa aiba aceste Registre : cel de Incasari si Plati si cel de Inventar. Am avut surpriza in momentul achizitionarii ca am de ales intre Registrul de Incasari si Plati cod 14-1-1/a si Registru Incasari si Plati cod 14-1-1/b. Care este cel corect? Din ce am mai cautat pe net inteleg ca 1/b. De ce, nu stiu. Am apucat sa cumpar 1/a. E in regula? Pot sa-l folosesc si pe acesta sau trebuie sa-l schimb.
La fel si cu Registru Inventar. Cel cumparat de mine este cod 14-1-2. Dar tot pe net am gasit ca este si cod 14-1-2a.
Va rog, lamuriti-ma si pe mine. Nimeni de la Administratia financiara nu mi-a spus de ce anume am nevoie, adevarat ca nici eu nu am intrebat, nestiind ca sunt atatea versiuni de registre, dar apucasem sa le cumpar inainte sa ajung acolo.
Va mutumesc anticipat.
REGISTRUL-JURNAL (Cod 14-1-1 si cod 14-1-1/b) Format A4, tiparit pe o singura fata, in registre a 100 file.
1. Serveste ca:
- document obligatoriu de inregistrare cronologica si sistematica a miscarii patrimoniului unitatii;
- proba in litigii.
2. Se intocmeste de catre regiile autonome, societatile comerciale, institutiile publice, unitatile cooperatiste, asociatiile si celelalte persoane juridice, intr-un singur exemplar, dupa ce a fost numerotat, snuruit, certificat si parafat.
Se intocmeste zilnic sau lunar, dupa caz, prin inregistrare cronologica, fara stersaturi si spatii libere, a documentelor in care se reflecta miscarea patrimoniului unitatii.
In cazul in care societatea foloseste registre-jurnal auxiliare, totalul lunar al fiecaruia se trece in Registrul-jurnal general. In caz contrar, acest registru se intocmeste zilnic.
In coloana 1 se inscrie numarul curent al operatiunilor inregistrate incepind de la 1 ianuarie, respectiv inceputul activitatii, pina la 31 decembrie , respectiv incetarea activitatii.
In coloana 2 se trece data (anul, luna, ziua) cind se face inregistrarea, care trebuie sa coincida cu ziua in care are loc efectiv operatiunea.
In coloana 3 se trece felul documentului (factura, jurnal-situatie privind operatiunile de casa si banca, jurnalul decontarilor cu furnizorii etc.), precum si numarul si data documentului.
In coloana 4 se trece felul operatiunii dindu-se explicatiile necesare in legatura cu operatiunea respectiva, precum si alte elemente de identificare.
In coloanele 5 si 6 se trece simbolul contului, debitor si creditor.
In coloanele 7 si 8 se trec, daca este cazul, sumele partiale din documentul respectiv. Aceste coloane se regasesc numai in registrul-jurnal (cod 14-1-1/b).
In coloanele 7 si 8 ale formularului cod 14-1-1, respectiv 9 si 10 in cazul formularului cod 14-1-1/b se trec sumele totale, debitoare si/sau creditoare din documentul respectiv (bon, factura, registrul-jurnal auxiliar etc.).
In registrul-jurnal general se trec toate operatiunile economice privind miscarea patrimoniului unitatii, indiferent daca acestea au loc in numerar sau prin contul de decontare de la banca, netinindu-se seama daca a avut loc plata sau incasarea efectiva etc.
Registrul-jurnal general se numeroteaza si se snuruieste.
Acest registru se parafeaza de catre organele in drept, la inceperea activitatii, la incetarea activitatii unitatii, precum si ori de cite ori este cazul.
3. Nu circula, fiind document de inregistrare contabila.
4. Se arhiveaza de catre unitatea care este obligata sa-l pastreze impreuna cu documentele justificative care au stat la baza intocmirii lui.
(Unitatea) Registrul - jurnal Nr. pagina....
----------------------------------------------------------------------------|Nr.|Data |Documentul |Explicatii|Simbol conturi| S u m e | |crt|inreg|(felul, nr., data)| |--------------|---------------------| | | | | | Debi- |Credi-|Debitoare|Creditoare | | | | | |toare |toare | | | |---|-----|------------------|----------|-------|------|---------|-----------| | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | |---|-----|------------------|----------|-------|------|---------|-----------| | | | | Report: | x | x | | | |---|-----|------------------|----------|-------|------|---------|-----------| | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |---|-----|------------------|----------|-------|------|---------|-----------| | | | De reportat: | | | -----------------------------------------------------------------------------14-1-1 A4 Intocmit, Verificat, ..................
(Unitatea) Registrul - jurnal Nr. pagina...............
----------------------------------------------------------------------------|Nr.|Data |Documentul |Explicatii| Simbol | S u m e | |c |inreg.|(felul,nr.)| | conturi |------------------------------| |r | | data) | |-----------| Partiale | Totale | |t. | | | |Debi-|Credi|------------------------------| | | | | |toare|toare|Debi- |Credi-|Debi- | Credi- | | | | | | | |toare |toare |toare |toare | |---|------|-----------|----------|-----|-----|------|------|------|---------| |1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | |---|------|-----------|----------|-----|-----|------|------|------|---------| | | | | Report: | x | x | x | x | | | |---|------|-----------|----------|-----|-----|------|------|------|---------| | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |---|------|-----------|----------|-----|-----|------|------|------|---------| | | | | De reportat: | | | -----------------------------------------------------------------------------14-1-1/b A4 Intocmit, Verificat
REGISTRUL-JURNAL DE INCASARI SI PLATI (Cod 14-1-1/a) Format A4, tiparit pe o singura fata, in registre a 100 file.
1. Serveste ca:
- document de inregistrare operativa a incasarilor si platilor, pe baza actelor justificative;
- document de stabilire a situatiei financiare a agentului economic respectiv.
2. Se intocmeste, intr-un singur exemplar, de catre agentii economici, persoane fizice (meseriasi etc.) si asociatiile familiale, facindu-se inregistrarea operatiunilor efectuate pe baza actelor justificative, zilnic, distinct, pe fiecare operatiune in parte, fara a se lasa rinduri libere.
In coloana 1 se inscrie numarul curent al operatiunilor inregistrate, incepind de la 1 ianuarie, respectiv inceputul activitatii, pina la 31 decembrie , respectiv incetarea activitatii.
In coloana 2 se trece data (anul, luna, ziua) cind se face inregistrarea, care trebuie sa coincida cu ziua in care are loc efectiv operatiunea.
In coloana 3 se trece felul documentului (factura, bon de comanda, bon de vinzare, borderou de vinzari etc.), precum si numarul documentului.
In coloana 4 se trece felul operatiunii, dindu-se explicatiile necesare in legatura cu operatiunea respectiva.
In coloana 5 se trec incasarile de orice fel (din vinzari, imprumuturi, credite, dobinzi incasate, restituiri etc.) In coloana 6 se trec sumele platite pentru: marfuri cumparate, impozite, taxe, asigurari sociale etc.
In registrul de incasari si plati se inregistreaza nu numai operatiunile in numerar, ci si cele facute prin contul de decontare de la banca (indiferent daca a avut loc plata sau incasarea efectiva).
Registrul de incasari si plati se numeroteaza si se snuruieste.
Acest registru se vizeaza de catre organul fiscal teritorial la inceperea activitatii, la incetarea activitatii, precum si anual.
3. Nu circula, fiind document de inregistrare contabila.
4. Se arhiveaza de catre unitate, care este obligata sa-l pastreze impreuna cu documentele justificative care au stat la baza intocmirii lui.
..........................
(Unitatea) REGISTRUL-JURNAL DE INCASARI SI PLATI Nr. pagina.....
====================================================================== |Nr. | Data | Documentul | Felul operatiei | Incasari | Plati | |crt.| |(felul, nr.)| (explicatii) | | | |----|------|------------|---------------------|-----------|-----------| |_ 1_|___2__|______3_____|__________4__________|_____5_____|______6____| | | | | Report:....... | | | |----|------|------------|---------------------|-----------|-----------| | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |----|------|------------|---------------------|-----------|-----------| | | | | De reportat:... | | | ======================================================================== 14-1-1/a
MIHAI GRIGORE, Avocat
REGISTRUL -INVENTAR (Cod 14-1-2) Format A4, netiparit, registru de 100 file sau foi volante.
1. Serveste ca:
- document contabil obligatoriu de inregistrare anuala si de grupare a rezultatelor inventarierii patrimoniului;
- proba in litigii.
2. Se intocmeste de catre regiile autonome, societatile comerciale, institutiile publice, unitatile cooperatiste, asociatiile si celelalte persoane juridice, precum si persoanele fizice care au calitatea de comerciant, intr-un singur exemplar, dupa ce a fost numerotat si parafat.
Se intocmeste la sfirsitul anului, fara stersaturi si fara spatii libere, pe baza datelor cuprinse in listele de inventariere a elementelor patrimoniale, prin gruparea acestora pe conturi sau grupe de conturi.
In coloana 1 se inscrie numarul curent al fiecarei operatiuni inregistrate in registru, cronologic, de la deschiderea acestuia pina la epuizarea filelor sau incetarea activitatii.
In coloana 2 se inscrie obiectul inventarierii, respectiv al conturilor de valori materiale pe gestiuni, al conturilor privind debitorii, creditorii, provizioanele etc.
In coloana 3 se inscrie valoarea din contabilitate privind conturile supuse inventarierii.
In coloana 4 se inscrie valoarea de inventar a elementelor patrimoniale, stabilita de membrii comisiei de inventariere (pe baza listelor de inventariere si a proceselor-verbale de inventariere).
In coloana 5 se trec diferentele din evaluare de inregistrat, calculate ca diferenta intre valoarea contabila si valoarea de inventar.
In coloana 6 se mentioneaza cauzele diferentelor (deprecieri, dezasortari, schimbari ale structurii productiei).
Registrul-inventar se numeroteaza si se snuruieste.
Acest registru se parafeaza de catre organul fiscal teritorial la inceperea activitatii, la incetarea activitatii unitatii, precum si in cazul epuizarii filelor din acesta si deschiderii unui registru nou.
3. Nu circula, fiind document de inregistrare contabila.
4. Se arhiveaza de catre unitatea care este obligata sa-l pastreze impreuna cu documentele justificative care au stat la baza intocmirii lui.
(Unitatea) REGISTRUL-INVENTAR La data de 31 decembrie.........
Nr. pagina......
----------------------------------------------------------------------|Nr. |Recapitulatia| Valoarea |Valoarea | Diferente din evaluare | |crt.| elementelor | contabila | de | (de inregistrat) | | |inventariate | |inventar |---------------------------| | | | | | Valoarea |Cauzele dif. | |----|-------------|-----------|----------|-------------|-------------| | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | |----|-------------|-----------|----------|-------------|-------------| | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |----|-------------|-----------|----------|-------------|-------------| | Intocmit, Verificat, | ---------------------------------------------------------------------
Domnule Razvan Stefan , sper ca v-am edificat.
Daca aveti nevoie de detalii suplimentare va sfatuiesc calduros sa rasfoiti legea contabilitatii ( nr.82/1991) si REGULAMENTUL nr.704 din 22 decembrie 1993 de aplicare a Legii contabilităţii nr.82/1991 B-)
MIHAI GRIGORE, Avocat
Registru de incasari si plati 14-1-1/a nu mai este valabil a se utiliza 14-1-1/b.
Registru de inventar 14-1-2 este valabil, ( sa stiti ca in legislatie nu exista 14-1-2/a) .

Re 704/1993 la care face referinta dl Mihai Grigore - este abrogat prin Hotararea 22/16.01.2003