avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Intrebare despre Registru Jurnal Incasari si Plati si ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Intrebare despre Registru Jurnal Incasari si Plati si Registru Inventar

Ziua buna. Va rog sa ma lamuriti si pe mine asupra unor aspecte.
O persoana fizica autorizata ( eu fiind una din ele ) trebuie, pe langa altele, sa aiba aceste Registre : cel de Incasari si Plati si cel de Inventar. Am avut surpriza in momentul achizitionarii ca am de ales intre Registrul de Incasari si Plati cod 14-1-1/a si Registru Incasari si Plati cod 14-1-1/b. Care este cel corect? Din ce am mai cautat pe net inteleg ca 1/b. De ce, nu stiu. Am apucat sa cumpar 1/a. E in regula? Pot sa-l folosesc si pe acesta sau trebuie sa-l schimb.
La fel si cu Registru Inventar. Cel cumparat de mine este cod 14-1-2. Dar tot pe net am gasit ca este si cod 14-1-2a.
Va rog, lamuriti-ma si pe mine. Nimeni de la Administratia financiara nu mi-a spus de ce anume am nevoie, adevarat ca nici eu nu am intrebat, nestiind ca sunt atatea versiuni de registre, dar apucasem sa le cumpar inainte sa ajung acolo.
Va mutumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: andreea.24 , utilizator 20:58, 3 August 2010
consilieru a scris:

Registru de incasari si plati 14-1-1/a nu mai este valabil a se utiliza 14-1-1/b.
Registru de inventar 14-1-2 este valabil, ( sa stiti ca in legislatie nu exista 14-1-2/a) .

Re 704/1993 la care face referinta dl Mihai Grigore - este abrogat prin Hotararea 22/16.01.2003



Intr-adevar , dar forma si continutul registrelor de contabilitate a ramas neschimbata . Acea hotarare modifica si introduce unele notiuni insa nu si registrele contabile!
Va trebuie urmatoarele registre:
- Registrul Unic de Control
- Registrul Jurnal Incasari si Plati (cod 14-1-1/b)
- Registrul Inventar (cod 14-1-2/a)

Registrul Inventar cod 14-1-2 este folosit de firme pentru inventarierea conturilor.
Buna seara, m-ar interesa si pe mine la ce se refera faptul ca aceste documente trebuie certificate?multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Registru de incasari si plati Maganu Geta Maganu Geta Cum se completeaza? Ce trebuie scris? Ce operatiuni trebuie trecute aici? Trebuie trecuta si factura si val. nirului sau doar val. facturii si ... (vezi toată discuția)
Diferenta dintre registrul jurnal si cel de casa danielgiurgiului danielgiurgiului Am inteles ca registrul de casa al unei asociatii de propietari cuprinde toate platile , facturile care se platesc dar nu stiu care este diferenta dintre ... (vezi toată discuția)
Documente pfa mohorea alexandrina mohorea alexandrina nu gasesc sa cumpar registru de incasari si plati pt.PFA. Rog cine poate sa ma indrume.Cum se completeaza? (vezi toată discuția)