avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... preschimbare amenda in avertisment dar nerestituirea ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

preschimbare amenda in avertisment dar nerestituirea amenzii

buna ziua,
anul trecut am avut un control din partea garzii de mediu. in urma controlului societatea fiind sanctionata cu o suma considerabila. am contestat sanctiunea instanta a admis in parte actiunea dispunand: preschimbarea amenzii in avertisment, exonerearea petentei de la plata amenzii in valoare de xxxx si respingerea cererii de restituire a sumei de xxx cu titlu de amenda platita, mentine restul dispozitiilor din pv . cu apel in termen de 30 zile de la comunicare.
intrebarea mea este cum ar trebui sa procedez in continuare, ce ar trebui sa fac?
Cel mai recent răspuns: janapress , utilizator 14:44, 19 Octombrie 2015
Depuneti copie legalizata dupa hotararea definitiva la organul care a dispus amenda si solicitati acestuia restituirea imediata a sumelor incasate fara titlu legal valabil.
multumesc pentru raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nu inteleg solutionarea unui proces personal lucinsky lucinsky Buna ziua. Va rog respectuos sa ma ajutati cu interpretarea unei solutii primite de curand intr-un proces cu ANAF, in care am fost implicata ca ... (vezi toată discuția)
Am castigat in instanta anularea amenzii pentru necompletarea plf la intrarea in tara, dar nu si restituirea banilor. ce e de facut ? andrej andrej Am atacat si castigat in instanta amenda primita la intrarea in tara pentru necompletarea formularului PLF, dar NU si restituirea banilor. Ce e de facut ca sa ... (vezi toată discuția)
Am contestat o amenda de parcare pe care am si achitat-o. instanta ... liviu.stavar@gmail.com liviu.stavar@gmail.com Am contestat o amenda de parcare pe care am si achitat-o. Instanta a admis inlocuirera amenzii cu avertisment dar nu a admis restituirea amenzii ca fiind ... (vezi toată discuția)