Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Infiltratie apa balcon
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Infiltratie apa balcon

Vecinul de sub apartamentul care il detin se plinge de inflitratii de apa in balcon. Balconul in discutie este partial inchis cu termopan dar nu exista spatii libere unde zapada/ploaia poate sa intre. Asa a fost de citiva ani si nu am avut nici o plingere pina acum.
Vecinul de la etajul inferior a observat infiltratia de anul trecut dar nu a anuntat pe nimeni din motiv ca nu avea timp si nu locuiste in apartament de 6 ani. Anul acesta s-a mutat in apartament si dintr-o data in luna septembrie se plinge la asociatie ca ii cade tavanul balconului si are galeata in balcon unde picaturile de apa se string.
Am rugat, prin intermediul asociatiei (adminstrator) sa ii transmita ca rog sa aduca un specialist si sa prezinte o expertiza a situatie si cum pot eu sa ajut la solutionarea cit mai rapida ( iarna bate la usa).
Nu au facut nimic. Dupa 1 luna se prezinta din nou la asociatie cu aceasi plingere si in acelaas format.
Nici eu nu locuiesc in apartament si nu am posibilitatea sa vad care sint problemele si vecinii nu doresc sub nici o forma sa se implice cu toate ca tavanul lor sta sa se prabuseasca- in opinia lor.
Dupa multa comunicatie pe banii mei, s-a dovedit ca plingerile vecinilor sint exagerate, nu este vorba de nici un tavan care sta sa pice si de nici o galeata de apa in balcon, ci chiar o nimica toata care pe ei in deranjeaza anul acesta dar nu ii deranja anul trecut.
Fara nici o expertizare, ma obliga sa inchid cu termopan restul balconului care pina acum nu a produs nici un deranj.

1) Cum trebuie sa procedez cu acesti oameni care nu doresc sa se implice in a solutiona plingerea lor?

2) Este posibil sa pretinda sa inchid balconul fara nici o expertiza ca acest lucru ar rezolva infiltratia de apa prin tavanul balconului?

3) Cum trebue sa inteleg ca a avut cunostinta de infiltratie si nu a anutat din timp sa efectuam reparatiile necesare? Cum este posibil sa urgentenze dupa bunul plac o situatie care ii era cunoscuta de mult timp si doreste de la mine solutionare rapida fara sa se implice sub nici o forma?

Pina acum am cheltuit destul de mult numai sa ma informez si sa aflu ca este multa fabulatie si indiferenta din partea lor.

Doresc sa stiu ce spune legea in aceste situatii in care se fac anumite presiuni nejustificate ( daca ar fi spus de anul trecut bineinteles as fi actionat in timp util si planificat sa nu se ajunga aici).

Multumesc
Nu stiu unde are infiltratia si refuza sa faca poze tavanului. Le-am cerut si in vederea consultarii unor specialisti unde locuiesc si sa gasesc cel putin o solutie temporara daca exista.

Nu este acceptabil sa existe neglijente din partea mea si sa dauneze vecinilor dar in acelasi timp nu este acceptabil sa existe neglijente si presiune din partea vecinilor care actioneaza dupa bunul plac, cind au timp si chef sa se ocupe de proprietate lor.

Asociatia a fost instiintata si presedintele care a spus ca este o exagerare din partea lor dupa ce a vazut "tavanul care sta sa pice". Datorita timpului (umed) o sa fie dificil sa se efectueze o lucrare de inchidere a balconului ( mi-a spus un specialist contactat de mine).

Avind in vedere ca nu locuiesc in apartament si nu am posibilitate sa il vizitez des, gasesc ca nu s-a procedat corect sa nu anunte din timp ca s-a observat infiltratie de apa pe tavan.
Aceste lucrari necesita timp, bani si specialisti buni sa avem rezultate bune. Nu au luat nimic in consideratie si au prioritat viata si agenda lor fara sa tina cont de altii (mine).

Avind in vedere ca infiltratia este pe tavanul lor atunci le-a fost indiferent cind anunta de existenta infiltratiei si astfel se pune presiune de timp, stress, economie fara sa isi asume nimic. Singurul lucru care si-l asuma este sa revendice. Au lasat sa se acutizeze o situatie care putea fi de mult rezolvata in conditii optime pentru toata lumea.
Poate nu m-am exprimat clar: vecinul nu a locuit efectiv 6 ani ( a locuit la 50 km departare undeva la tara) dar vizita apartamentul des: citeva zile la 2-3 luni.

Eu nu locuiesc deloc si nu vizitez apartamentul nici macar 1 data pe an.Din acest motiv, ii consider responsabili pentru neglijenta si indiferenta de a informa defectiuni/ deteriorari de comun interes dar mai ales care din punct de vedere economic, timp si planificare ma afecteaza numai pe mine.
Pina acum nu am vazut o dorinta din partea lor de a se solutiona amiabil cu intelegere si cu toleranta. Informatiile care le dau sint exagerate la granita cu minciuna.

Au fost anuntati ca ma pregatesc sa ii dau in judecata. Eu am actionat in 5 zile cu telefoane, corespondenta, bilet de avion, timp luat pentru calatorie si lucrari de reparatii. Nimic nu era programat si aceasta "urgenta" costa.Urgenta a fost creata de ei prin indiferenta cu care au trata situatia.

Nu a fost urgenta acum 1 an si nici acum nu este numai ca acum ii deranjeaza infiltratia ca au ei timp si isi permit sa bata din picior pe banii, nervii, timpul, stressul meu.
ContSters371153, utilizator
Ca sa aveti dovada bunei credinte si a interesului real pentru solutionare,redactati solicitare catre vecin prin care ii solicitati ca in ziua X ora Y sa permita accesul in proprietate cu scopul evidentierii situatiei
Cererea urmeaza sa o comunicati presedintelui de asociatie,astfel incat sa nu se invoce eventualul dv dezinteres pentru solutionare
Succes !
Am reusit azi sa intram la ei si sa facem pozele cu tavanul si infiltratia. Au fost luati prin surprindere. Din cite am inteles este evident ca infiltratia a existat de ceva timp si nu este rezultatul a 3 rinduri de ploi in septembrie cind ei au decis ca au timp sa revendice degradari.( constatarile la fata locului).

Dovada de buna credinta mai mare ca 100 email-uri intre mine si administrator pe aceasta tema din septembrie si pina acum, factura de la telefon, biletul de avion, "vacanta fortata" luata in regim de forta majora, deja la fata locului in localitatea "tavanului care sta sa pice"- exista?
Daca mai adaug faptul ca din punct de vedere economic si a agendei personale incomparabil mai ieftin era pentru mine sa ignor infiltratia din tavanul lor pina cind reparatiile intra in planificare mea si sa le platesc daunele cu sau fara instante, conteaza la buna credinta?
ContSters371153, utilizator
In eventuala actionare in instanta ,notificarea oficiala a vecinului cu informarea asociatiei de proprietari,indeparta oricefel de suspiciune referitor la interesul dv real de solutionare
Dv daca riscati sa fiti actiionat in instanta,reclamantul ar fi vecinul a carei proprietate a avut de suferit,nu asociatia de ptroprietari...
Fiind vorba despre proprietate individuala,administratorul de imobil nu are obligatia sa se implice in solutionarea problemelor ivite intre locatari
Administratorul are competenta sa intretina in buna stare partea comuna de imobil constructii si instalatii
ynocentta, utilizator