Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Deducere cursuri - din profit, sau doar cheltuiala ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Deducere cursuri - din profit, sau doar cheltuiala deductibila ?

Voi urma niste cursuri de 1500 ron. Am citit pe siteul CNFPA o institutie care autorizeaza furnizorii de cursuri, faptul ca se poate deduce pregatirea profesionala din profit. Acum nu am inteles, adica se scade direct din impozitul pe profit sau e doar o cheltuiala deductibila.
art 21 din codul fiscal spune ca :
h) cheltuielile pentru formarea şi perfecţionarea profesională a personalului angajat;

sint ch. deductibile .

Ati dat cam putine detalii : presupun ca sinteti angajat la propria firma, care e platitoare de impozit pe profit ( sau micro- adica impozit pe venit ). Daca-i asa , e valabil ce am spus mai sus . Daca nu, nu .