Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Deductibilitate cheltuieli cursuri MBA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Deductibilitate cheltuieli cursuri MBA

Firma este platitoare de impozit pe profit. Societatea doreste sa achite pentru unul din membrii din comitetul director cursuri MBA organizate in Romania de o Universitate din afara.Durata programului este de 19 luni.Intrebarea care apare este daca cheltuiala e sau nu una deductibila, conform art. 25 Codul fiscal si art. 13 (1) lit. e) din norme e) cheltuielile pentru perfectionarea managementului.
Buna ziua,

Conform art. 76 alin. (4) lit. p) si art. 142 lit. n) din Codul fiscal, nu sunt venituri impozabile si nu sunt taxate cu contributii sociale cheltuielile efectuate de angajatori/platitori pentru pregatirea profesionala si perfectionarea angajatilor, administratorilor stabiliti potrivit actului constitutiv, contractului de administrare/mandat si directorilor care isi desfasoara activitatea in baza contractului de mandat potrivit legii, astfel cum este prevazut in raporturile juridice respective, pregatire legata de activitatea desfasurata de persoanele respective pentru angajator/platitor.

Astfel, administratorul/directorul pot beneficia de formare profesionala daca aceasta are legatura cu activitatea desfasurata pentru societate, activitate ce este prevazuta de contractul de mandat.

Formarea profesionala mentionata anterior trebuie insa realizata de furnizori de servicii de pregatire profesionala acreditati, nu orice furnizori. In caz contrar, cheltuiala cu acele cursuri reprezinta avantaj in natura, taxabil la nivel de salariat si ,de asemenea, numai in masura in care cheltuiala e in scopul activitatii firmei, e si cheltuiala deductibila.
Cursurile MBA reprezinta asadar avantaj in natura si cheltuiala deductibila daca vizeaza perfectionarea managementului in legatura cu activitatea firmei.
Constantin Vera, Contabil