avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 414 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... O firma din Romania poate plati \"taxa verde\" pentru ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

O firma din Romania poate plati "taxa verde" pentru o alta firma importatoare de la care cumpara produse electronice?

Buna ziua,
Va rog ajutor!!!
Firma "X" din Romania este importatoare de produse electronice.
Momentan nu este inregistrata in registrul producatorilor EEE si nici nu are un contract cu o firma de colectare a deseurilor.
Cu toate acestea firma "X" emite o factura (fara a evidentia taxa verde) catre firma "Y".

Intrebarea mea este: Firma "Y" se poate ocupa de organizarea "taxei verzi"?
Firma "Y" poate plati taxa verde pentru firma "X"?
Este corecta si posibila aceasta solutie?

Va multumesc anticipat pentru raspuns!

Alte discuții în legătură

Inregistrarea in registrul producatorilor eee AlexMD1988 AlexMD1988 Buna ziua, Va rog ajutor! O firma din Romania se pregateste sa importe produse electronice din Polonia. Am inteles ca societatea trebuie inregistrata in ... (vezi toată discuția)
Certificari iuliana bogdan iuliana bogdan buna.am o firma care se ocupa cu comert calculatoare.v-as ruga sa imi spuneti daca am nevoie de ceva certificari pentru firma,am inteles ca e nevoie de ... (vezi toată discuția)
Taxa de timbru verde RobertR RobertR Buna ziua. Va rog, ajutor! O firma la care tin contabilitatea a facut import de aparate electrice din 2010 pana in prezent si nu a aplicat taxa de timbru ... (vezi toată discuția)