Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA lnregistrare in scopuri de TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

lnregistrare in scopuri de TVA

Buna ziua,
Ma numesc Asofroniei Alin si undeva la inceputul anului am deschis un SRL ca neplatitor de TVA.
A venit si ziua in care am depasit plafonul si trebuie sa inregistram formularul 088 si declaratia 010 la ANAF.
M-am documentat am dat ceva telefoane pe la ANAF, am asteptat minute bune la telefon, dar in final am reusit sa intocmesc toata documentatia ceruta.
Colega mea a mers astazi la ghiseu sa depuna dosarul si nu l-am primit pe motiv ca am intarziat cu depunerea, solicitandu-ne sa platim o amenda de 500 lei pentru intarziere 10 zile.Ce as putea face?e corect? multumesc!
Daca ati depasit termenul de depunere da este corect cum au procedat. In maximum 10 zile de la atingerea plafonului trebuia sa va duceti cu actele pentru inregistrare in scopuri de TVA. Baza legala este art.152alin (6) "Persoana impozabilă care aplică regimul special de scutire şi a cărei cifră de afaceri, prevăzută la alin. (2), este mai mare sau egală cu plafonul de scutire prevăzut la alin. (1) trebuie să solicite înregistrarea în scopuri de TVA, conform art. 153, în termen de 10 zile de la data atingerii ori depăşirii plafonului......Dacă persoana impozabilă respectivă nu solicită sau solicită înregistrarea cu întârziere, organele fiscale competente au dreptul să stabilească obligaţii privind taxa de plată şi accesoriile aferente, de la data la care ar fi trebuit să fie înregistrată în scopuri de taxă conform art. 153. . "