Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... noul cod penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

noul cod penal

cind intra in vigoare noul cod penal acum ce e a fost promulgat de basescu?
In termen de 12 luni de la data publicari in M.O. al Romaniei,Guvernul este obligat sa supuna Parlamentului spre adoptare proectele de lege pentru punerea in aplicare a noului Cod Penal si Cod Civil.
Teama este ca aceste coduri sa nu aiba soarta celor din 2004....:)
bine si de publicat in MO cind se vor publica aceste coduri? sau sunt deja publicate?
Pana in prezent nici unul dintre coduri nu a fost publicat in Monitorul Oficial.
MIHAI GRIGORE, Avocat
Este un mister cand se vor publica ....si mai mare misterul este daca vor intra in vigoare.
Dupa experienta codului penal din 2004 cand au aparut si brosuri cu "noul cod penal" si care nu a mai intrat niciodata in vigoare nu mai credem nimic.
dar , vom trai si vom vedea =D>
Si dupa publicarea in M.O. nu exista garantia aplicari prevederilor noului C.P.
Si cel din 2004 a fost publicat in M.O si....:)