Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... chitanta sub semnatura privata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

chitanta sub semnatura privata

Buna ziua. Am imprumutat de la o persoana o suma de bani(mai precis 35.000 ron) si am semnat o chitanta sub semnatura privata in care ma oblig ca pana la sfarsitul anului sa-i returnez suma imprumutata.
Ce se intampla daca nu ii pot returna aceasta suma in totalitate? Ce valoare are in instanta aceasta chitanta sub semnatura privata? Imi poate pune ipoteca de rang 1 sau 2 pe apartament?
Va rog spuneti-mi ce pot face si cum se poate solutiona aceasta problema ca pe cale amiabila nu se poate.Ce pot face in acest caz sau ce poate face persoana respectiva?
Va multumesc anticipat !
Pentru a-si recupera banii , imprumutatorul va trebui sa va actioneze in judecata.Nu, nu poate ipoteca.
In concluzie, dvs., in acest moment nu trebuie sa faceti nimic, atat timp cat nu puteti prelungi data scadenta. Veti astepta.

Sigur, ar trebui sa va ganditi ca datorati acesti bani.

In orice caz, formularea unei actiuni presupune plata unei taxe de timbru calculate la valoarea indicata.( taxa de timbru pe care, pentru moment, imprumutatorul nu doreste sa o plateasca...si va intelege sa va mai acorde un termen de gratie).

succes
av. Ileana Schwarz
Ileana Schwarz, Avocat
ella24 a scris:

Buna ziua. Am imprumutat de la o persoana o suma de bani(mai precis 35.000 ron) si am semnat o chitanta sub semnatura privata in care ma oblig ca pana la sfarsitul anului sa-i returnez suma imprumutata.
Ce se intampla daca nu ii pot returna aceasta suma in totalitate? Ce valoare are in instanta aceasta chitanta sub semnatura privata? Imi poate pune ipoteca de rang 1 sau 2 pe apartament?
Va rog spuneti-mi ce pot face si cum se poate solutiona aceasta problema ca pe cale amiabila nu se poate.Ce pot face in acest caz sau ce poate face persoana respectiva?
Va multumesc anticipat !
Inscrisul sub semnatura privata, recunoscut de dvs. sau, privit dupa lege, ca recunoscut, are aceeasi valoare ca si actul autentic.
Creditorul va poate obliga printr-o actiune in pretentii la plata sumei datorate, iar pana la solutionare poate solicita instituirea unui sechestru asigurator asupra bunurilor dvs. mobile si imobile.
Ca e alba, ca e neagra, tot va trebui sa-i restituiti datoria, altfel creditorul va poate executa silit(dupa ce va obtine o hot. judec. definitiva si irevocabila, ce va constitui titlu), si veti putea fi obligat si la plata tuturor cheltuielilor pe care creditorul le va ocaziona cu acest proces.
Este datoria dvs. si trebuie s-o restituiti. Va recomand ca pentru fiecare suma de bani pe care o achitati cu titlu de restituire partiala suma datorata sa intocmiti un act scris, o chitanta din partea creditorului.
Daca nu-i veti restitui suma la scadenta convenita va poate actiona in judecata pt a obtine un titlu executoriu in baza caruia sa va poata executa silit, inclusiv prin executare silita imobiliara asupra imobilelor dvs. In cadrul procesului poate pretinde si obtine si penalitati aferente sumei datorate si cheltuielile de judecata - taxa de timbru, onorariul avocatului sau le veti suporta dvs.
In cazul imprumutului, legea nu cere forma autentica a acelui contract,...deci actul incheiat este perfect valabil si legal.
Prin urmare sunteti nevioit sa-l respectati. In cazul in care pana la data scadenta nu achitati suma datorata, se poate ajunge la instanta de judecata. Consider ca este indicat sa incercati sa evitati acest fapt, deoarece implica si alte costuri pe care veti fi obligata sa le suportati.