Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... chitanta sub semnatura privata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

chitanta sub semnatura privata

Buna ziua. Am imprumutat de la o persoana o suma de bani(mai precis 35.000 ron) si am semnat o chitanta sub semnatura privata in care ma oblig ca pana la sfarsitul anului sa-i returnez suma imprumutata.
Ce se intampla daca nu ii pot returna aceasta suma in totalitate? Ce valoare are in instanta aceasta chitanta sub semnatura privata? Imi poate pune ipoteca de rang 1 sau 2 pe apartament?
Va rog spuneti-mi ce pot face si cum se poate solutiona aceasta problema ca pe cale amiabila nu se poate.Ce pot face in acest caz sau ce poate face persoana respectiva?
Va multumesc anticipat !
Dar poate pune ipoteca de rang 1 sau 2 pe apartament chiar daca nu a venit data scadentei?
Asta inca nu poate....
trebuie sa se respecte ceea ce scrie in acel inscris....si nu se mentioneaza nimic despre ipoteca.;)