Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... casatoria in cipru
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

casatoria in cipru

buna seara,as dori sa stiu care sunt procedurile pentru casatoria intre doi romani fara cetatenie obtinuta inca in cipru.multumiri anticipate
Daca aveti cetatenie romana,va puteti casatori in Romania.
Puteti sa solicitati aceasta ambasarei romane din acea tara
Radu Gabrian, Mediator
Legea 119/1996
Art. 43. — (1) Șefii misiunilor diplomatice si ai oficiilor consulare de cariera ale Romaniei incheie casatorii intre cetateni romani sau daca unul dintre viitorii soti este cetatean roman, daca aceasta este in concordanta cu legislatia tarii in care sunt acreditati si daca cel putin unul dintre viitorii soti, cetatean roman, are domiciliul sau resedinta in circumscriptia consulara a misiunii diplomatice ori a oficiului consular.