avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 154 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Hotarare judecatoreasca radiere din circulatie care ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Hotarare judecatoreasca radiere din circulatie care sunt pasii?

Buna , am vandut recent un autoturism cu o valoare mica , cumparatorul refuza transcrierea acestuia pe motivul ca nu doreste sa plateasca timbrul de mediu care depaseste valoarea autoturismului. Eu nu doresc sa pastrez autoturismul pe numele meu si sa circule altcineva cu el , masina fiind inmatriculata in RO dar fara a fi fost platit timbrul de mediu. Am inteles ca pentru a radia masina din circulatie in situatia aceasta as avea nevoie de o hotarare judecatoreasca ce constata transferul de proprietate, intrebarea mea este ce pasi trebuie urmati pentru a obtine aceasta hotarare si la ce costuri se ajunge cu aproximatie ? Am contract vanzare cumparare , copie dupa buletinul cumparatorului si copie dupa cartea de identitate a vehiculului . Vreau sa rezolv cat mai repede cu putinta aceasta problema , masinii i-a expirat ITP-ul si RCA-ul urmeaza sa expire in curand iar eu nu doresc sa ii permit sa circule cu masina in ilegalitate , am inteles ca si RCA-ul il poate face pe numele sau prin ceva portita , daca l-ar reinnoii pe numele meu din ce am mai citit pot discuta cu asiguratorul si prezentandui contractul de vanzare cumparare sa anulez acea polita . Va multumesc
Ultima modificare: Vineri, 23 Octombrie 2015
cpirtica, utilizator
Cel mai recent răspuns: Aly03 , utilizator 23:01, 25 Noiembrie 2019
~ Conținut șters la cerere ~
Daca cumparatorul nu a finalizat procedura de inmatriculare inseamna cu vehiculul figureaza in evidenta SPR ca fiind proprietatea dv
Dv in calitate de proprietar aveti dreptul sa solicitati la SPR evidenta auto radierea din circulatie a bunului mobil
Atentie ! Cererea de radiere vehicul la politie are drept consecinta intrerzicerea definitiva si irevocabila a dreptului de circulatie a vehiculului pe drumurile publice
Asupra cererii de radiere din circulatie nu se poate reveni
Buna ziua. Acum 9 ani am.vandut o masina, iar de 2 ani imi curg amenzi de rovinieta, pe care le-am tot contestat in instanta. De toate sunt vreo 9.Ideea eate ca cei de la politie, desi am.o hotărâre judecatoreasca prin care se specifica ca daca cumparatorul nu inmatriculeaza masina in termen de 30 de zile, o.pot radia eu. Insa politia nu imi ia in seama aceasta hotarare judecatoreasca, deoarece ei nu sunt specificati in hotarare. In ce mod ar trebui sa sune o astfel de hotarare judecatoreasca, cat mai complet cu putință si sa numai umblu prin tribunale.si sa platesc avocati degeaba, astgel.incat politia sa mi faca odata aceasta radiere.
Precizez ca am radierea fiscala facuta de acum 9 ani de zile. Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Radiere autoturism la politie corad corad Buna ziua, dupa cum spune si titlul, vreau sa vand un autoturism, cunosc procedura de radiere la administratia fiscala, dar legea este atat de vaga cu privire ... (vezi toată discuția)
Radiere masina maria_corina29 maria_corina29 buna ziua, am avut o masina dacia berlina veche pe care am vandut-o de ceva timp si am dat si cartea masinii respectivului. acesta nu a mai venit sa facem ... (vezi toată discuția)
Radiere autovehicul de catre proprietar in cazul in care al n -lea cumparator refuza sa inmatriculeze vehiculul Roby1967 Roby1967 Buna ziua , Am vandut o masina in noiembrie 2017 ! la data vanzarii am incheiat act de instrainare-dobandire cu cumparatorul , act pe care am si viza de ... (vezi toată discuția)