Forum Discuţii juridice Executare silită probleme executare
Discuție deschisă în Executare silită

probleme executare

Buna ziua revin cu o problema pe care o cunostinta de-a mea o intampina si nu gaseste e solutie mai exacta. Acum ceva ani in urma a facut un credit de nevoi personale la o banca, credit pe care cu trecerea timpului nu a mai avut posibilitatea de a m-ai plati. A fost data in judecata iar procesul sa terminat cu "admite cererea" avand pe numele ei o garsoniera. De un an nu s-a mai spus nimic iar instiintari nu au mai venit. Va rog din suflet ce se poate spune sau incerca sa ajut persoana pentru a ii fi de folos sa termine odata cu ei. Mentionez faptul ca persoana are salar si poate plati daca este nevoie numai ca nu stie daca are sansa daca nu au m-ai sunat-o sa trebuiasca sa evacueze imobilul. Nu doresc sa ajunga nimeni doar pentru un credit mic in situatia asta asa ca va rog sa-mi raspunde-ti sincer si cu ajutor. Multumesc anticipat.
Care a fost obiectul procesului din instanță?
Daca exista titlul executoriu si s-a incuviintat executarea silita ar fi trebuit sa primeasca o somatie si sa se continue cu executarea fie prin poprire, fie prin vanzarea imobilului dupa o prealabila evaluare a acestuia.

In cazul in care nu se fac acte de executare, dosarul se poate perima.

Datoria se prescrie in 3 ani de la data scadentei anticipate a creditului.