Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie - preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie - preaviz

Buna ziua.Cum inceteaza un contract individual de munca in cazul unui salariat care-si da demisia fara respectarea perioadei de preaviz iar administratorul nu-si da acordul incetarii contractului de munca,fara efectuarea perioadei de preaviz?!
Sunt doua modalitati in care poate inceta :
- in baza art.81 alin.7 C.mun., sens in care angajatorul nu demareaza procedura cercetarii disciplinare pentru absenta nemotivata in perioada de preaviz , astfel incat c.i.m. inceteaza la data expirarii perioadei de preaviz.

- in baza art.61 lit.a C.mun., situatie in care angajatorul demareaza procedura cercetarii disciplinare pentru absenta nemotivata in perioada de preaviz , iar sanctiunea aplicata este desfacerea disciplinara a c.i.m.